Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

280 tys. zł z budżetu województwa dla jednostek kultury samorządu województwa

29 lutego 2024

280 tys. zł z budżetu województwa dla jednostek kultury samorządu województwa

Pieniądze trafią do Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku oraz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zostaną przeznaczone m.in. na organizację wydarzeń kulturalnych, a także zakup sprzętu komputerowego i rozbudowę instalacji przeciwpożarowej. Decyzję o przyznaniu dotacji zarząd województwa podjął w czwartek, 29 lutego.

250 tys. z tej kwoty trafi do Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Większa część dotacji – 150 tys. zł – umożliwi zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego, drukarek, sprzętu fotograficznego i audio.

100 tys. zł przeznaczone zostanie na organizację uroczystego koncertu „Dzień Woli – Święto Niepodległości Białorusi”. Koncert będzie miał olbrzymie znaczenie dla środowiska mniejszości białoruskiej, jak i dla diaspory białoruskiej, która po protestach w roku 2020 na Białorusi zmuszona była licznie wyemigrować. Jako święto niepodległości, nieuznawane przez obecne władze Białorusi, posłuży budowaniu poczucia jedności i zrozumienia.

– Jako zarząd województwa chcemy wspierać tego typu inicjatywy, chcemy budować poczucie  jedności w społeczeństwie i okazać solidarność z mniejszością białoruską. To wyraz zrozumienia dla trudnej sytuacji uciskanego przez reżim społeczeństwa – mówił marszałek Artur Kosicki.

Kolejna dotacja dotyczy rozbudowy instalacji przeciwpożarowej i sygnalizacji włamania i napadu. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzyma na ten cel 30 tys. zł wsparcia. Modernizacje dotyczą dwóch budynków muzeum. Jednym z nich jest przekazany do użytkowania w ostatnim czasie obiekt z 1946 r. Rozbudowa instalacji konieczna jest ze względu na umieszczenie tam eksponatów. W budynku organizowane są wystawy czasowe. Drugi z budynków to Leśniczówka wykorzystywana do celów statutowych muzeum.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Dawid Korpacz

29 lutego 2024

Powrót na początek strony