Fundusze unijne w nowej perspektywie. Obradowało prezydium WRDS
Marszałek rozpoczął od podziękowań Sylwestrowi Zawadzkiemu, prezesowi Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku i zarazem ustępującemu przewodniczącemu WRDS. Następnie rozpoczęła się dyskusja nt. planu pracy zespołu na najbliższe miesiące.
– To jest bardzo ważny okres, jeśli chodzi o województwo podlaskie. Jest kwestia związana z nową perspektywą finansową, trwająca pandemia, stan wyjątkowy... Wszystko, co robimy, ma na celu dbanie o nasz region – podkreślał marszałek. – Życzę nam wszystkim owocnych obrad.
Ważny rok dla regionu
Sytuacja gospodarcza w województwie podlaskim i analiza funkcjonowania działań osłonowych, stan psychiatrii dziecięcej, finanse w podlaskiej oświacie czy analiza stanu turystyki w regionie. Tymi problemami m.in. będzie zajmowała się rada w br., choć – jak zaznaczył Sylwester Zawadzki – „plan pracy jest dokumentem otwartym, w każdym momencie możemy go modyfikować”.
Z kolei Eugeniusz Muszyc z Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia zgłosił potrzebę rozmowy o planach restrukturyzacji szpitali.
– Byłoby bardzo dobrze, żeby Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego miała swój głos w tym temacie – podkreślił.
Józef Mozolewski, szef NSZZ Solidarność, zaznaczył, że był to gorący wątek w poprzedniej kadencji i poparł wniosek. Z kolei marszałek Artur Kosicki zapewnił, że postara się o obecność przedstawiciela ministerstwa zdrowia, jeśli wszyscy zagłosują pozytywnie.
Plan pracy zostanie zaakceptowany na najbliższym posiedzeniu plenarnym WRDS.
Nowa perspektywa finansowa
Dalszą część spotkania zdominowała dyskusja nt. Funduszy Europejskich dla Podlaskiego na lata 2021-2027. To nazwa programu regionalnego w nowej perspektywie unijnej. Zgodnie z propozycją podziału środków unijnych, na każdego mieszkańca województwa ma przypaść 1062 euro. O szczegółach tego rozdania opowiedziała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego.
– Nowy program bazuje na Strategii Rozwoju Województwa do roku 2030. W pierwszym i drugim kwartale 2020 r. prowadziliśmy otwarty nabór na projekty strategiczne, które następnie zostały włączone do zapisów programu oraz do tzw. kontraktu programowego – wyjaśniała Joanna Sarosiek.
Jak dodała, z uwagi na wymogi Komisji Europejskiej istotne są jeszcze dwa dokumenty: aktualizacja regionalnego planu transportowego oraz aktualizacja regionalnych inteligentnych specjalizacji. Oba dokumenty są na finiszu.
Budżet nowego programu jest o 37 mln euro większy niż jego odpowiednika realizowanego w latach 2014-2020. Podlaskie otrzyma 1,25 mld euro i tym samym będzie na drugim miejscu wśród województw pod względem wzrostu wartości w porównaniu z poprzednim programem.
W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli także m.in.: wojewoda Bohdan Paszkowski, Waldemar Pędziński – reprezentujący Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej oraz Jarosław Niczewski – przewodniczący Rady OPZZ Województwa Podlaskiego.
Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego tworzą cztery strony: samorządowa, rządowa oraz strony reprezentujące pracowników i pracodawców. Jej zadaniem jest m.in.: opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Piotr Babulewicz