Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Karpacz. Konwent Marszałków Województw RP

6 września 2023

marszałkowie województwa podczas Konwentu Marszałków Województw RP

Konwent Marszałków Województwa RP / konwent.dolnyslask.pl

Kondycja systemu ochrony zdrowia, polski udział w Expo 2025 w Japonii i możliwość współpracy UNICEFF i biznesu – to część tematów poruszonych we wtorek, 5 września, podczas pierwszego posiedzenia konwentu pod przewodnictwem Województwa Dolnośląskiego. W Karpaczu podlaski samorząd reprezentował członek zarządu województwa Marek Malinowski.

O problemach służby zdrowia mówił na spotkaniu dr Mieczysław Błoński, wiceprezydent ds. operacyjnych Uczelni Łazarskiego. Zaproponował, by w pracę nad reformą ochrony zdrowia włączył się także Konwent Marszałków.

– Proponujemy, aby Konwent Marszałków RP utworzył zespół ds. optymalizacji krajowego systemu ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego następstw chorób i urazów. W zespole powinien się znaleźć jeden przedstawiciel każdego województwa, a także Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych – mówił o szczegółach.

Marek Malinowski, który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za służbę zdrowia, podkreślał, że nakłady na służbę zdrowia w ostatnich latach wzrosły, ale nadal są problemy finansowe i organizacyjne do rozwiązania. Odniósł się też do pomysłu powołania zespołu konsultacyjnego. 

– Bardzo dobra inicjatywa, bo bez współpracy wielu środowisk odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, bez współpracy na różnych szczeblach, ale też wymiany doświadczeń, osiągnięcie zakładanych celów będzie bardzo trudne. Powinniśmy osiągnąć konsensus polityczny do pozytywnych zmian w służbie zdrowia – mówił.

Zauważył, że właśnie dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy rządem, samorządem i białostockimi klinikami powstało na przykład Centrum Psychiatrii Dziecięcej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Podczas konwentu dyskutowano również o EXPO 2025, które tym razem ma odbyć się w Osace (region Kansai). Marek Malinowski poinformował, że województwo podlaskie zadeklarowało udział w tym wydarzeniu.

– Oczywiście, że chcemy być obecni w Japonii. Podobnie jak w Dubaju zaprezentujemy to, co nasz region ma najlepszego – zaznaczył.

Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator UNICEF na Polskę oraz Wojciech Ponikiewski, starszy Specjalista ds. Partnerstw w UNICEF omówili możliwości współpracy z tą organizacją humanitarną.

Podczas konwentu w Karpaczu rozpoczęło się także jedno z największych wydarzeń ekonomicznych w kraju – XXXII Forum Ekonomiczne. Odbywa się ono pod hasłem „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa w obliczu zmian”.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: konwent.dolnyslask.pl

Publikujący: Aneta Kursa

6 września 2023

Powrót na początek strony