Kontynuacja V Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego
Kontynuacja V Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego / Mateusz Duchnowski
I tak jednym z punktów spotkania była dyskusja nt. aktualizacji Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Województwa Podlaskiego. Wcześniejszy dokument powstał w 2012 r., więc stracił na aktualności. Mówił o tym Michał Mikołajczyk, przedstawiciel Instytutu Inżynierii Lądowej i Transportu.
– Jest to dokument, który definiuje przewozy na obszarze, którego dotyczy. Definiuje zasady prowadzenia tych przewozów oraz pewne standardy wykonywania usług przewozowych – powiedział.
Z troski o województwo
Celem głównym planu jest zapewnienie funkcjonowania transportu regionalnego według zasad zrównoważonego rozwoju transportu, uwzględniającego oczekiwania społeczne, dotyczących zapewnienia powszechnej dostępności do usług publicznego transportu zbiorowego. Za jego przyjęciem głosowało 29 radnych. Jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.
– Potrzeba tego dokumentu wynika ze zmiany społeczno-gospodarczej, ale też z tego powodu, że są środki unijne, o które możemy się ubiegać na wymianę taboru, a jednym z wymogów jest aktualny plan rozwoju transportu zbiorowego – wyjaśniał wicemarszałek Marek Malinowski.
Ważną kwestią wtorkowego spotkania gremium było wprowadzenie, a następnie podjęcie stanowiska dotyczącego inwestycji we wsi Pomorze w gminie Giby – budowy chlewni z niemal 2 tys. sztuk trzody. Mieszkańcy gminy wyrażają swój sprzeciw wobec tego przedsięwzięcia. Pochodzący z tych terenów radny Waldemar Kwaterski zgłosił wniosek o włączenie do porządku obrad stanowiska wyrażającego poparcie dla tego sprzeciwu.
– W stanowisku wyraźnie jest napisane: to jest dbałość o województwo. To jest tylko przykład, jak w intensywny sposób przemysł chce wejść na nasz teren – mówił, podkreślając, że inwestor nie zdecydował się na zabranie głosu na żadnym ze spotkań poświęconych konfliktowi.
Za przyjęciem stanowiska opowiedziało się 17 radnych wojewódzkich. Przeciwna była jedna osoba. Głosu nie oddało 12 przedstawicieli podlaskiego sejmiku.
Nowa komisja i wyjątkowa sesja
Podczas sesji podjęto także uchwałę w sprawie przyjęcia projektu uchwały zmieniającej Statut Województwa Podlaskiego. Celem tego działania ma być wprowadzenie 10. komisji stałej ds. mniejszości, narodowych i etnicznych. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 25 radnych. Swój sprzeciw wyraził jeden z nich (omyłkowo – co zostało wpisane do protokołu), z kolei troje wstrzymało się od głosu. Jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.
– Województwo jest wielonarodowościowe, a taka komisja byłaby płaszczyzną rozwiązywania problemów na szczeblu Sejmiku Województwa Podlaskiego – zaznaczył członek zarządu Jacek Piorunek.
W podobnym tonie wypowiedział się marszałek Łukasz Prokorym. Przypomniał on także, że w kolejnych krokach projekt skierowany zostanie do Rady Ministrów.
W dalszej części spotkania podjęto m.in. uchwałę dotyczącą zmian w składach osobowych komisji sejmiku czy w zakresie polityki rynku pracy w 2024 r. Poinformowano także o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2023/2024.
Wtorkowe obrady zakończyło zaproszenie przewodniczącego Cezarego Cieślukowskiego na uroczystą sesję sejmiku. Ma ona upamiętnić 25-lecie powstania Samorządu Województwa Podlaskiego, a swoją obecnością zaszczycą ją radni wszystkich kadencji od roku 1999.
– Myślę, że to będzie też piękne spotkanie pełne wspomnień i wzruszeń – zapowiedział Cezary Cieślukowski.
To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w czwartek, 14 listopada, w Pałacu Branickich w Białymstoku. Początek o godz. 12.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski