Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konwent Marszałków Województw w Zachodniopomorskiem

6 września 2024

Marszałkowie województw siedzą przy stołach, w tle niebieskie banery z napisem: Konwent Marszałków Województw RP

Konwent Marszałków Województw w Zachodniopomorskiem / UMWZ

W piątkowe (6.09) popołudnie zakończyło się pierwsze posiedzenie konwentu, który odbywał się w Przelewicach. Dyskutowano m.in. o współpracy samorządów województw z funduszem ochrony środowiska i wzmacnianiu potencjału szkół wyższych. Podczas spotkania Województwo Podlaskie reprezentowali marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu Jacek Piorunek. Gospodarzem wydarzenia był marszałek Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Obrady rozpoczęła dyskusja nt. wzmacniania potencjału uczelni w regionach w świetle planów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głos w tej sprawie zabrał szef tego resortu Dariusz Wieczorek.

– Namawiam państwa [zwrócił się do obecnych na sali samorządowców – red.] do tego, by spojrzeć na kwestie związane z regionalnymi programami operacyjnymi, czy jeszcze coś nie znajdzie się, żeby wspomóc uczelnie, które funkcjonują na państwa terenie – zaczął minister. – Uczelnie potrzebują pomocy w różnych obszarach, ważne jest, żeby te je w tym zakresie wspierać – dodał.

Potrzebne są zmiany

Jak zaznaczył, celem jego resortu jest efektywniejsze wydatkowanie funduszami europejskimi. Namawiał włodarzy województw do częstszych wizytacji uczelni celem weryfikacji ich potrzeb. Opowiedział też o planowanych zmianach w ustawie o szkolnictwie wyższym.

– Dzisiaj chcemy postawić na to, by polskie uczelnie wróciły do Europy, żeby funkcjonowały w międzynarodowych aliansach – zaznaczył Dariusz Wieczorek.

Zwolennikiem tej idei jest Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego i jednocześnie Członek Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Innowacje zaproponowane przez ministerstwo ocenił jako niezwykle potrzebne.

– Nie ma rozwoju bez zmian. I choć czasami czujemy przed nimi opór, warto próbować nowych rozwiązań, żeby nie stać w miejscu – podkreślił. 

O trójkącie współpracy pomiędzy urzędami marszałkowskimi, ministerstwem nauki a placówkami edukacyjnymi mówił z kolei marszałek Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Często mam takie poczucie, że ministerstwo pracuje jedną linią, my – drugą linią, a uważam, że jeśli połączymy te wysiłki, to możemy osiągnąć dla polskiej nauki znacznie więcej – akcentował.

Life dla samorządów

Prezentację dotyczącą Programu Life dla Samorządów przedstawił Andrzej Mutera, kierownik wydziału Life w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Program ma swoją historię, gdyż funkcjonuje od 1992 r. W całej Europie od tamtej pory zrealizowanych zostało ponad 6 tys. projektów.

– Naukowcy realizują badania i potem przemysł ma możliwość wykorzystania środków Life na przetestowanie rozwiązań już potwierdzonych naukowo, przetestowanie i wypromowanie ich. Chodzi o to, aby ten efekt ekologiczny, który został potwierdzony, został zduplikowany – tłumaczył istotę programu Andrzej Mutera.

Co do tego, że jest to inicjatywa warta zainteresowania, nie miał wątpliwości Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Projekty w tym programie muszą być przede wszystkim istotne z punktu widzenia całej Europy. Propozycje powinny być innowacyjne, bo pula środków do podziału jest wysoka i wynosi niemal 5,5 mln euro – skomentował.

Poinformował on także, że jeśli chodzi o ranking województw w zakresie liczby realizowanych umów dofinansowanych przez NFOŚiGW, nasz region plasuje się na czwartym miejscu.

Konwentowe stanowiska i zaproszenie na drugie posiedzenie

Podczas forum przyjęte zostały stanowiska dotyczące: polityki spójności po 2027 r., poprawy dostępności do usług pielęgniarskich opieki długoterminowej nad osobami niesamodzielnymi w warunkach domowych, wprowadzenia jednolitych zasad budowy tras rowerowych na terenach leśnych, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz ustawy medialnej ograniczającej możliwości publikowania biuletynów informacji publicznej ze stron samorządowych.

Piątkowe obrady zakończyło zaproszenie na drugie posiedzenie gremium.

– Serdecznie dziękuję wszystkim reprezentantom województw za udział w konwencie i wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenia, a także naszym ekspertom. Bardzo się cieszę, że po ośmiu latach mamy wielki honor gościć u siebie konwent marszałków – podsumował spotkanie Olgierd Geblewicz.

Koncepcja powołania Konwentu Marszałków Województw RP zrodziła się w 1999 r. Wówczas powstały samorządy szczebla wojewódzkiego i w szesnastu polskich województwach pojawiła się potrzeba utworzenia gremium reprezentującego wspólne interesy.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWZ

Opublikował: Paulina Tołcz

6 września 2024

Powrót na początek strony