Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Marszałek Artur Kosicki z wizytą w MSZ Francji

5 kwietnia 2022

Ludzie siedzą przy stole

Marszałek Artur Kosicki z wizytą w MSZ Francji

Wojna na Ukrainie, sytuacja na granicy z Białorusią, a także możliwości współpracy gospodarczej z francuskimi partnerami to główne tematy wtorkowego (05.04) spotkania marszałka Artura Kosickiego z przedstawicielami francuskiego resortu spraw zagranicznych. Wizyta odbyła się w ramach misji gospodarczej organizowanej przez Województwo Podlaskie przy wsparciu unijnym.

Spotkanie we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) zdominował w dużej mierze temat obywateli ukraińskich szukających w Polsce schronienia przed wojną oraz konsekwencji gospodarczych tej migracji. 

Dwie różne sytuacje

– Mamy napływ uchodźców, zwłaszcza do regionów lubelskiego i podkarpackiego. My, jako województwo sąsiadujące z Lubelskiem, zapewniamy również schronienie osobom z Ukrainy – mówił marszałek Kosicki. – Jednocześnie nasila się sytuacja związana z nielegalnym przekraczaniem granicy polsko-białoruskiej. To dwie różne kwestie. Z Ukrainy przybywają kobiety, dzieci, osoby starsze, studenci, posiadający w większości obywatelstwo ukraińskie. Z kolei ze strony Białorusi próbują się do nas dostać przede wszystkim mężczyźni: obywatele Iraku, Syrii. To osoby, które nie chcą zostać w naszym kraju czy regionie. 

Sebastian Rynkiewicz, prezes Klastra Obróbki Metali, obecny na spotkaniu, zauważył, że  uchodźcy z Ukrainy nie chcą korzystać ze świadczeń socjalnych, ponieważ zamierzają u nas pracować.

– Realizujemy wspólnie z urzędem marszałkowskim projekt z funduszy unijnych, dotyczący podnoszenia kompetencji. Chcemy, aby skorzystali z niego także uchodźcy. Francja ma bogate doświadczenie, jeśli chodzi o włączenie społeczne. Przyjęliście wielu imigrantów. Możecie wesprzeć Ukraińców w Polsce poprzez wspólne projekty – zaznaczył. 

Szansa dla gospodarki europejskiej

Marszałek mówił również o wyzwaniach i perspektywach, przed którym stoi Podlaskie.

– Mimo tej trudnej sytuacji międzynarodowej chcemy, aby nasze województwo nadal się rozwijało. Dlatego zależy nam na pozyskaniu nowych partnerów gospodarczych. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę Trójmorza (przedsięwzięcie geopolityczne 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego – przyp. red.), skupionej wokół ważnego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma ożywić współpracę gospodarczą od Turcji po kraje bałtyckie – podkreślał Artur Kosicki.

Dodał, że trwają poszukiwania partnerów z Francji – przedsiębiorstw i regionów, które chciałyby się włączyć w to przedsięwzięcie.

–  Chodzi o współpracę gospodarczą i instytucjonalną, która może być obecnie szansą dla całej gospodarki europejskiej – zaznaczył marszałek.

Zwłaszcza że – jak zauważył Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP) –Podlaskie jest atrakcyjnym regionem, jeśli chodzi o inwestycje logistyczne.

– Jesteśmy geograficznym centrum Europy, gdzie krzyżują się szlaki z Azji do Europy Zachodniej i ze Skandynawii w kierunku Bałkanów – powiedział dyrektor. 

W spotkaniu ze strony francuskiego resortu udział wzięli: Caroline Gondaud, dyrektor Departamentu Handlu Zagranicznego i Atrakcyjności Gospodarczej z Dyrekcji ds. Dyplomacji Ekonomicznej, doradcy: Maxime Lefebvre, Dominika Rutkowska, Clara Marchal, Romain Guillard i Nicolas Leconte oraz Alicia Doroty Mornington z Krajowego Instytutu Administracji Publicznej z Dyrekcji ds. Europy Kontynentalnej.

Ze strony polskiej uczestniczyli w nim również: Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej UMWP oraz Andrzej Jabłoński, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP.

20-procentowy wzrost wymiany handlowej

Tego dnia marszałek Kosicki spotkał się również z przedstawicielami Ambasady RP w Paryżu, gdzie także mówił o szansach, jakie przyniosłaby współpraca Podlaskiego z jednym z regionów francuskich.

– Sytuacja, która ma miejsce za wschodnią granicą, oraz pandemia nie mogą przekreślać perspektyw naszego regionu. Musimy ciągle szukać pomysłów na ten rozwój – mówił marszałek.

Podkreślił, że z badań przeprowadzonych w ramach projektu promocji gospodarczej wynika, że Francja jest naszym trzecim potencjalnym rynkiem. Stąd właśnie w tym kraju poszukiwani są partnerzy dla podlaskich przedsiębiorstw.

– To świetny pomysł, bardzo dobra inicjatywa – podkreślał Rafał Hryniewiecki, szef wydziału ekonomicznego Ambasady RP w Paryżu. – Różne polskie regiony mają już takich partnerów i chwalą tę współpracę. To bardzo pozytywny trend. W ostatnim czasie nastąpił 20-procentowy wzrost wymiany handlowej między Polską a Francją.

Misja gospodarcza w Paryżu jest realizowana w ramach projektu promocji gospodarczej Województwa Podlaskiego pn. „Podlaskie – naturalna droga rozwoju”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Izabela Smaczna­-Jórczykowska, Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP

Opublikował: Natalia Adamowicz

5 kwietnia 2022

Powrót na początek strony