Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obradowała Rada ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP

22 kwietnia 2022

Posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego

Kwestia dzieci z Ukrainy w polskim systemie edukacji i związane z tym potrzeby finansowe samorządów to temat czwartkowego (21.04) posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. W posiedzeniu wzięła udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek ze współpracownikami z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W spotkaniu uczestniczył marszałek Artur Kosicki, powołany w ub. r. do Rady przez szefa państwa.

Jak poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Ćwik, temat organizacji edukacji dla ukraińskich dzieci został wprowadzony do porządku spotkania na prośbę samorządowców.

Członkowie Rady podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami oraz kluczowymi kwestiami, które z punktu widzenia samorządów wymagają wsparcia i zaangażowania władz centralnych. Wśród zagadnień podniesionych w dyskusji znalazły się między innymi kwestie finansowania edukacji uczniów z Ukrainy, szkolenia nauczycieli, nauczania języka polskiego, struktur funkcjonowania polskiej oświaty w związku z włączaniem dzieci z Ukrainy, czy zasad organizacji działań edukacyjnych.

W dyskusji podkreślano także znaczenie dialogu z dziećmi: umiejętnego objaśniania, także przy zaangażowaniu psychologów – zarówno dzieciom polskim, jak i ukraińskim – aktualnej sytuacji związanej z doświadczeniem wojny tak, by ograniczyć lęki i zaburzenie poczucia bezpieczeństwa. Przedstawiciele resortu edukacji szczegółowo omówili działania podejmowane w tym zakresie od samego początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

 

Marszałek Kosicki zaznaczył, że dla samorządów dyskutowane w czwartek tematy, to kwestie pilne do rozwiązania.

- Włączenie dzieci uchodźców z Ukrainy w nasz system szkolny jest sprawą naglącą nie tylko ze względów edukacyjnych. Chodzi przede wszystkim o jak najszybsze zintegrowanie społeczne z polskimi dziećmi, powrót do usystematyzowanego rytmu życia, które w tak młodym wieku jest jednym z gwarantów poczucia bezpieczeństwa. Kontakt z rówieśnikami i nowe wyzwania pozwolą na oderwanie się od wojennych wspomnień – mówił marszałek.

Dodał, że samorządy nadzorujące placówki edukacyjne (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) muszą mieć też konkretną wiedzę co do pomocy oferowanej przez państwo w kwestii organizacji edukacji dla dzieci z Ukrainy.

Podsumowując posiedzenie Rady, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski akcentował efektywność przyjętych rozwiązań i z uznaniem wypowiedział się o szybkiej reakcji resortu edukacji na potrzeby gości przybywających do Polski z Ukrainy, przy jednoczesnej dbałości o niezakłóconą edukację dzieci polskich.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP działa w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.  Została powołana w maju 2021 r. Wśród powierzonych jej zadań są:  przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta RP; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego; wspieranie działań Prezydenta związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących samorządu terytorialnego; edukacja oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: www.prezydent.pl

Publikujący: Aneta Kursa

22 kwietnia 2022

Powrót na początek strony