Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie najlepsze w inwestycjach i wykorzystaniu funduszy europejskich

13 października 2022

wyróżnienia w ramkach

Podlaskie najlepsze w inwestycjach i wykorzystaniu funduszy europejskich

Województwo Podlaskie po raz kolejny zajęło pierwsze miejsce wśród regionów pod względem wydatków na inwestycje i pod kątem wykorzystania środków Unii Europejskiej w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Statuetki w imieniu marszałka Artura Kosickiego odebrał podczas środowej (12.10) gali, sekretarz województwa Tomasz Szeweluk.

– Może się powtarzam, ale przy każdym takim zwycięstwie podkreślam, że na sukces regionu i wysoką pozycję w rankingu zapracowali przede wszystkim mieszkańcy Podlaskiego – kreatywni, ambitni ludzie. To oni są motorem rozwoju. My stwarzamy im warunki, aby mogli rozwinąć skrzydła – mówił Artur Kosicki. – Cieszę się, że nam się to udaje. To również zasługa bardzo dobrej współpracy pomiędzy zarządem województwa a rządem. Wszyscy mamy na celu dobro tego regionu, stąd te prorozwojowe działania.  

Samorząd zwyciężył w kategorii województw, a ranking obejmował wydatki inwestycyjne w latach 2019-2021. A mamy czym się pochwalić. W 2020 r. Podlaskie osiągnęło najwyższe w historii samorządu województwa podlaskiego wykonanie dochodów z tytułu podatku od osób prawnych CIT, aż 98 mln zł. Trzykrotnie wyższa, niż zaplanowano, była nadwyżka operacyjna, czyli dodatnia różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi (95,5 mln zł w stosunku do planowanej 33,2 mln zł). To wynik racjonalnie prowadzonej gospodarki finansowej.

O dobrej kondycji niech świadczy chociażby fakt, że w 2021 r. województwo uniknęło zaciągnięcia blisko 50-milionowego kredytu. Było w na tyle dobrej kondycji, że utworzyło Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów, z którego to wspomagało inwestycje w mniejszych podlaskich samorządach (20 mln zł w ub. R., 30 mln zł  – w 2022 r.). W ubiegłym roku samorząd przyznał również 1,5 mln zł z budżetu województwa gminom i powiatom ze strefy nadgranicznej, które ucierpiały w wyniku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, w tym roku – 2 mln zł.

Pomimo pandemii Podlaskie utrzymało też wysokie nakłady na transport, turystykę, zdrowie, kulturę, sport i rolnictwo.

Z kolei, jeśli chodzi o fundusze europejskie, zarząd województwa podpisał ponad 5 tys. umów o dofinansowanie z programu regionalnego, których wartość wyniosła prawie 8 mld zł, a dotacje z UE – 5,4 mld zł (co pozwoliło na zakontraktowanie blisko 92 proc. puli z UE). Ogłoszono 849 konkursów.

***

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP

Opublikował: Natalia Adamowicz

13 października 2022

Powrót na początek strony