Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie po raz 20. wybierze najlepsze produkty, inicjatywy i wydarzenia

16 stycznia 2024

Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji konkursu Podlaska Marka. Faworytów można zgłaszać do końca lutego br. O szczegółach przedsięwzięcia poinformowali na wtorkowej (16.01) konferencji marszałek Artur Kosicki i Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji urzędu marszałkowskiego.

– To już 20., jubileuszowa edycja tego bardzo prestiżowego, znanego również poza granicami Polski konkursu. Podróżując po Europie, jest mi naprawdę miło widzieć naszego żubra związanego z Podlaską Marką na różnych produktach. Z tego miejsca serdecznie dziękuję wszystkim przedsiębiorcom, organizacjom, tym, którzy utożsamiają się z naszym regionem, bo to jest najważniejszy cel tego plebiscytu. Chodzi o to, by pokazywać, co mamy najlepsze i nawzajem siebie promować – podkreślał Artur Kosicki.

Dziesięć kategorii plus marka konsumentów

Jak poinformowała Agata Puchalska, w konkursie mogą wziąć udział produkty pochodzące z terenu województwa podlaskiego, które mają znaczący wpływ na pozytywny wizerunek regionu. Nie mogą w nim z kolei uczestniczyć laureaci poprzednich edycji. Faworytów można zgłaszać w dziesięciu kategoriach: Produkt spożywczy, Produkt użytkowy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura, Społeczeństwo, Biznes, Projekt 4.0 i Marka bez barier – czyli przykłady dobrych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami.  

– Tradycyjnie, w głosowaniu internetowym, wybierana jest także Podlaska Marka Konsumentów, czyli wydarzenie towarzyszące głównemu konkursowi – przypomniała dyrektor Puchalska.

Zgłoszenia przyjmowane są do końca lutego, a laureatów poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się 24 maja br. W Operze i Filharmonii Podlaskiej.

– Serdecznie zapraszam do składania zgłoszeń. Należy to zrobić poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.podlaskamarka.pl. Zachęcamy państwa do udziału w tym plebiscycie – mówiła Agata Puchalska.

Ambasadorzy regionu

Podobnie jak w latach ubiegłych gali finałowej towarzyszył będzie wybór Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Tytuł mogą otrzymać organizacje i przedstawiciele różnych sfer życia społecznego: polityki, sportu, kultury i sztuki, edukacji, nauki, działalności społecznej i charytatywnej.

– Dotychczasowe grono tych osób jest naprawdę znakomite. To m.in. Adam Woronowicz, Wojtek Nowicki, Paweł Małaszyński, Jagiellonia Białystok… Te osoby i instytucje nie tylko utożsamiają się z naszym województwem, nie tylko je promują, ale są dumne z tego, że stąd pochodzą – zaznaczył Artur Kosicki.

Poznamy również Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. To wyróżnienie, które zarząd województwa przyznaje branżom o szczególnym znaczeniu dla promocji i rozwoju naszego regionu. W ubiegłym roku ten zaszczytny tytuł otrzymała Kuchnia Vikinga.

Szczegóły dotyczące plebiscytu dostępne są na stronie Podlaska Marka.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

***

Podlaska Marka to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych podlaskich plebiscytów, organizowany nieprzerwanie od 2004 r. przez Marszałka Województwa Podlaskiego. W konkursie do tej pory rywalizowało ponad 1,6 tys. produktów, które do dzisiaj, dzięki obecności na rynku i swojej doskonałej jakości, przyczyniają się do promocji Podlaskiego w kraju i poza granicami Polski. Konsumenci oddali niemal 215 tys. głosów.

Konkurs jest znakomitą reklamą dla lokalnych marek. Laureaci otrzymują też prawo do korzystania z oficjalnego znaku konkursu.

Publikujący: Anna Augustynowicz

16 stycznia 2024

Powrót na początek strony