Powołanie społecznych doradców marszałka
Powołanie społecznych doradców marszałka / Mateusz Duchnowski
– Jest to przykład, kiedy osoby o bogatym doświadczeniu zawodowym i wysokich umiejętnościach zgodziły się, aby wspierać marszałka województwa swoimi kompetencjami – rozpoczął Łukasz Prokorym. – Dziękuję, że przyjęli państwo tę propozycję. Jestem szczęśliwy, że będę współpracował z tak znakomitymi osobami – dodał.
Zrównoważony rozwój i aktywne społeczeństwo
I tak doradcą marszałka ds. zrównoważonego rozwoju województwa została Katarzyna Zadykowicz-Sokół, radca prawny z ponad 20-letnim stażem, aktywnie działająca na rzecz podlaskich przedsiębiorców, lokalna społeczniczka. Jak podkreślił marszałek, zadba ona o to, „aby działalność urzędu marszałkowskiego była przyjazna i dla środowiska, i dla społeczeństwa”.
– Zrównoważony rozwój, to jedyny możliwy rozwój. Wszystkim nam na sercu leży rozwój naszego regionu, a żeby odbywało się to prawidłowo, musimy „połapać wszystkie sznurki”, uwzględnić wszystkie dziedziny – dowodziła, dziękując za zaufanie.
W zakresie sportu i rozwoju aktywności fizycznej marszałkowi doradzał będzie Tomasz Frankowski, żywa legenda polskiej piłki nożnej. Łukasz Prokorym zaznaczył, że chętnie skorzysta z bogatego doświadczenia byłego europosła.
– Można powiedzieć, że wiedzę na temat sportu wyssałem z mlekiem matki, natomiast w ostatnich pięciu latach pełniłem funkcję przewodniczącego grupy sport w Parlamencie Europejskim, ale również pracowałem w Komisji na rzecz kultury i edukacji, a więc mam nadzieję, że na tym polu będę również przydatny – powiedział Tomasz Frankowski.
Dialog z młodzieżą i samorządowcami
Piotr Łapszo został prawą ręką marszałka ds. samorządu terytorialnego. To aktywny samorządowiec, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Łapach. Jak przyznał, samorząd terytorialny to jedno z największych osiągnięć administracyjnych RP i choć wiąże się z wieloma wyzwaniami, to przy wspólnym zaangażowaniu wiele trudności można pokonać.
– Wierzę, że we współpracy z panem marszałkiem i całym zarządem województwa uda nam się znaleźć nić porozumienia ze wszystkimi szczeblami samorządu oraz osiągnąć wiele sukcesów – mówił.
Studentka Politechniki Białostockiej Emilia Ramatowska została doradcą ds. współpracy z młodzieżą. W tej roli chce wykorzystać wieloletnie doświadczenie, jakie zdobyła w samorządzie studentów.
– Mam nadzieję, że stworzymy razem z urzędem marszałkowskim nową przestrzeń do tego, aby jeszcze lepiej wspierać młodych – zaznaczyła, licząc na owocną współpracę.
Współpraca w imię rozwoju
Dwie funkcje przypadły w udziale Natalii Stieszenko. Została ona powołana na doradcę ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz pełnomocnika zarządu ds. osób z niepełnosprawnościami. Wg marszałka Łukasza Prokoryma to kandydatka empatyczna, profesjonalna, „oddająca swoje umiejętności na rzecz osób z wykluczeniami”.
– Gorąco wierzę, że pani Natalia stworzy biuro, które będzie gromadziło wokół urzędu marszałkowskiego osoby z niepełnosprawnościami, gdzie pojawią się pomysły, jak jeszcze efektywniej pomagać tym osobom – zapewnił.
Z kolei sama nominowana przyznała, że choć jest świadoma tego, że jeszcze wiele jest do zrobienia, to wierzy, że wspólnymi siłami uda się stopniowo polepszać sytuację osób z problemami.
Konferencję podsumował poseł Krzysztof Truskolaski. Dowodził on, że województwo podlaskie powinno rozwijać się jeszcze prężniej niż dotychczas i właśnie drogą do tego celu jest korzystanie z pomocy osób do tego predystynowanych.
– Jako poseł RP uważam, że samorząd, rząd i parlament muszą ze sobą współpracować i ta współpraca będzie efektywniejsza przy udziale doradców marszałka województwa podlaskiego – podkreślił.
We wtorkowym spotkaniu uczestniczył także wojewódzki radny Łukasz Nazarko.
Z kolei dzień później, w środę (9.10), marszałek Łukasz Prokorym w towarzystwie członka zarządu Jacka Piorunka powołał kolejnego pełnomocnika – Piotra Grabaniego, który będzie doradzał w zakresie kształcenia ustawicznego. Jest on z wykształcenia politologiem, to także doświadczony samorządowiec. Od 20 lat kieruje strukturami Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży, której działalność w dużej mierze dotyczy kwestii związanych z kształceniem ustawicznym.
– Realizujemy wszelkiego rodzaju programy edukacyjne dla osób dorosłych, także pełnoletniej młodzieży, zarówno pracujących, jak i bezrobotnych, również ze środowiska wiejskiego – wymieniał. – Jako pełnomocnik marszałka zadbam o opracowanie strategii kształcenia ustawicznego w regionie, współpracę z jednostkami edukacyjnymi w tym zakresie oraz w celu tworzenia różnych programów szkoleniowych i stażowych dla ludzi młodych. Tego typu działania są mi bardzo bliskie – podkreślił Piotr Grabani.
Nowo powołany doradca zadeklarował także, że będzie reprezentował interesy uczelni wyższych w ramach powierzonej mu funkcji.
Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski