Konwent Marszałków Województw RP w Poznaniu
Konwent Marszałków Województw RP w Poznaniu
– Takie inicjatywy są bardzo ważne, bo spotkania i wspólny dialog to podstawa. Nieocenione jest to, że bazując na swoich indywidualnych doświadczeniach, możemy się wspierać w wielu istotnych kwestiach – nie tylko z punktu widzenia poszczególnych województw, ale i na skalę ogólnopolską – podkreślił Marek Malinowski.
Jak dodał członek zarządu odpowiedzialny m.in. za sferę zdrowia, to właśnie panele poruszające te tematy są mu bliskie zawodowo.
– Istotne jest dążenie do zoptymalizowania polskiego systemu opieki zdrowotnej i wychodzenie naprzeciw nowym potrzebom, które się pojawiają w tym zakresie – dodał Marek Malinowski. – Jako samorządowcy mamy podobne wyzwania, o których możemy na konwencie porozmawiać, a część rozwiązań z innych regionów przenieść na nasz grunt.
Trzeci raz w Wielkopolsce
Zebranych uczestników spotkania powitał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– Mam przyjemność po raz trzeci być przewodniczącym konwentu, jest to niezwykle zaszczytna rola. Bardzo się cieszę, że dotarli państwo do Wielkopolski, że możemy się tutaj spotkać – powiedział.
Pierwszy panel zdominowała próba omówienia aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i możliwości uczestnictwa Polski w odbudowie powojennej Ukrainy.
– Rosja dokonała ogromnego barbarzyństwa i tu nie chodzi tylko o Ukrainę, ale o zasady prawa międzynarodowego, które zostały pogwałcone. W tej sytuacji każdy cywilizowany kraj nie może być obojętny, kiedy toczy się taka wielka niesprawiedliwość – mówił Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy, dziękując Polsce za wsparcie.
Głos z ramienia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zabrał Paweł Kurtasz, prezes zarządu. Przekonywał on m.in. do udziału w projektach PAIH, mających na celu pomoc przy odbudowie Ukrainy.
Szansa na rozwój
Marszałkowie zajęli się także m.in. kwestią wdrażania funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej. O szczegółach opowiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Polska została największym beneficjentem środków europejskich – 76 mld euro, 44 procent tych środków w zarządzaniu samorządów województw – mówiła. – Wszystkie programy zostały zatwierdzone w 2022 r. i to powoduje to, że Polska, jako państwo członkowskie, nie straciła żadnych środków w ramach alokacji, która jest dla nas dostępna – wyjaśniała.
Marek Malinowski przyznał, że prawie 1,3 mld euro, które trafią do naszego regionu, to ogromna szansa na jeszcze lepsze życie dla jego mieszkańców.
– Jestem przekonany, że pieniądze w ramach Funduszy Europejskich dla Podlaskiego zostaną skutecznie wykorzystane i przyczynią się do dalszego rozwoju województwa – akcentował.
Kluczowy rok dla Europy
Z kolei Emma Toledano Laredo, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, zapewniła o wsparciu dla poszczególnych regionów przy realizacji nowych programów operacyjnych.
– Ten rok jest dla nas punktem kluczowym – kończy się dawna perspektywa i zaczyna nowa. Wiele wyzwań przed nami, ale też wiele możliwości i szans. Jako komisja jesteśmy po to, aby państwa wesprzeć, abyście państwo wykorzystali wszystkie możliwe narzędzia wsparcia – podkreśliła.
Emma Toledano Laredo pogratulowała marszałkom wszystkich województw. Uwrażliwiła też na to, żeby – w związku z panującym kryzysem – nie zwlekać z podejmowaniem kroków dotyczących przetargów.
Kolejnym punktem obrad były panele dotyczące obszaru zdrowia – Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, omówił główne założenia funkcjonowania krajowej sieci onkologicznej, z kolei Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, skupił się na bieżących sprawach dotyczących finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
Obrady zakończyło przyjęcie stanowisk.
Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej został powołany w 1999 r. wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw. Do jego zadań należy inspirowanie społeczności regionalnych, organizacji pozarządowych i pożytku publicznego do podejmowania wspólnych, obywatelskich inicjatyw, mających wpływ na rozwój województw.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWW