Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sesja nadzwyczajna. Głównym tematem PKS Nova

12 lutego 2024

Sytuacja w spółce, której właścicielem jest samorząd województwa podlaskiego, była jednym z dwóch punktów poniedziałkowego (12.02) posiedzenia. Obrady w trybie nadzwyczajnym zwołano na wniosek ośmiu radnych wojewódzkich z klubów opozycyjnych.

Nieefektywne zarządzanie spółką PKS Nova pomimo znaczącego wsparcia finansowego ze strony samorządu – to m.in. zarzuty radnych Koalicji Obywatelskiej wobec zarządu przedsiębiorstwa.  Poruszono też kwestię suwalskiego oddziału PKS Nova, który ze względów ekonomicznych liczy na możliwość odłączenia się od przedsiębiorstwa i przekształcenia się ponownie w odrębną spółkę, tak jak było do 2017 roku.

Marszałek Artur Kosicki, który przedstawiał sytuację spółki PKS Nova, przypomniał, że decyzję o połączeniu pięciu spółek komunikacyjnych (Siemiatycze, Białystok, Zambrów, Łomża i Suwałki) w jedną, podjął poprzedni zarząd województwa złożony z przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej.

– Dzisiejszy problem wynika z tego, że w 2016 roku wszczęto procedurę połączenia spółek, gdyby nie to, nie byłoby dziś problemu – powiedział marszałek.

Decyzję radnych z listopada 2017 roku (połączenie spółek), która miała uratować samorządowego przewoźnika, tłumaczył przewodniczący sejmiku, a ówczesny radny Bogusław Dębski. Jak podkreślał, brano pod uwagę nie tylko względy biznesowe, ale społeczne – usługi PKS Nova miały przeciwdziałać m.in. wykluczeniu komunikacyjnemu.  – Prywatni przewoźnicy nie wyjadą na trasy nierentowne, a zadaniem samorządowego przewoźnika jest m.in. właśnie likwidowanie takich białych plam komunikacyjnych i to jest właśnie najważniejsze zadanie PKS-u – mówił.

Radni opozycyjni podnosili sprawę sprzedaży nieruchomości należących do PKS-u. Marszałek zwrócił uwagę, że w latach 2016-2018 ówczesny zarząd PKS sprzedał majątek na ponad 36 mln zł.
Jak podkreślał to atrakcyjne działki w centrach miast – m.in. w centrum Białegostoku. Dla porównania podczas kadencji obecnego zarządu województwa (lata 2019-2024) była to kwota niespełna 4 mln zł.

Jedną z poruszanych spraw był też stan techniczny i liczebność taboru. Artur Kosicki poinformował, że w ciągu poprzedniego roku spółka zakupiła 69 pojazdów, a w 2022 r. - 67. W tym roku w styczniu kupiono 13 samochodów.
– To zdecydowanie więcej niż za poprzedniego zarządu – mówił marszałek i dodał, że obecnie trwa przetarg na zakup trzech autobusów na kwotę 4 mln zł.
Dodał, że zostanie ogłoszony konkurs, dotyczący inwestycji w zakresie rozwoju transportu zbiorowego. W jego ramach będzie można ubiegać się o dofinansowanie zakupu m.in. niskoemisyjnych autobusów.

Dyskutowano również o ewentualnych zmianach w zarządzie PKS Nova.
Natomiast jeśli chodzi o wyłączenie ze spółki oddziału suwalskiego, to trwają prace nad przygotowaniem analizy zasadności takiego działania. Ten temat będzie kontynuowany podczas sesji 19 lutego br.

Wyjaśniono również sprawę zajęcia kont bankowych urzędu marszałkowskiego przez komornika w związku z niewypłaceniem na czas zasądzonego odszkodowania dla byłego pracownika urzędu. Dyrektor Biura Prawnego urzędu Marcin Sutkowski wyjaśnił, że wszystkie należności zostały uregulowane. A opóźnienie wynikało z braku potwierdzenia numeru konta pracownika, któremu odszkodowanie miało być przekazane.

Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Aneta Kursa

12 lutego 2024

Powrót na początek strony