Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Starostwo Powiatowe w Białymstoku będzie miało większą siedzibę

30 czerwca 2023

Wicemarszałek kładzie zaprawę murarską

Starostwo Powiatowe w Białymstoku będzie miało większą siedzibę / UMWP

Dzięki tej inwestycji wszystkie wydziały znajdą się w jednym miejscu. Urzędnicy zyskają lepsze warunki pracy, a mieszkańcy – obsługi. Uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego nowego budynku odbyło się w czwartek, 29 czerwca, przy ul. Borsuczej 2. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Marek Olbryś.

– Gratuluję tej inwestycji i wielu innych realizowanych na terenie naszego województwa. Cieszę się, że samorządność ma się dobrze w naszym kraju. Życzę wszystkiego dobrego i przyjemnej pracy w nowym budynku – mówił Marek Olbryś.

Synergia rządu z samorządem

O konieczności rozbudowy siedziby mówiło się od kilkunastu lat. Przypomniał o tym starosta białostocki Jan Bolesław Perkowski.

– To długa historia, bo sięga aż 2010 r. Długo nie udawało się, ale my mieliśmy wizję, mieliśmy plany i pokazaliśmy, że z determinacją i pomocą dobrych ludzi – naszych samorządowców i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – można, bo jesteśmy drużyną, która działa, myśli o mieszkańcach powiatu białostockiego – podkreślił.

Koszt przedsięwzięcia to niemal 29 mln zł. Powiat Białostocki uzyskał promesę na jego realizację z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości blisko 15 mln zł. Jak zaznaczył poseł Kazimierz Gwiazdowski, dopiero rząd PiS stworzył program, umożliwiający wykonywanie tego typu inwestycji.

– Cieszymy się, że samorządy dobrze współpracują z rządem. Dzięki temu możemy spełniać marzenia nas wszystkich – powiedział.

Centrum powiatu białostockiego

Rozbudowa urzędu przy ul. Borsuczej miała potrwać do marca 2025 r., ale wykonawca – firma Budimex – zadeklarowała przyspieszenie prac i możliwy jest finał już w sierpniu 2024 r.

– Ta budowa rośnie w oczach. Po dziewięciu miesiącach mamy wspaniały obiekt. To ostatnia prosta, by przekazać go pracownikom – zauważył senator Mariusz Gromko.

Nowa część budynku (3,4 tys. mkw.) jest dobudowywana do starej (2,1 tys. mkw.). Powstaje na działce u zbiegu ulic: Borsuczej i Wiewiórczej. Pracować tu będzie 140 urzędników.

– Starostwo powiatowe to miejsce, gdzie ludzie spełniają swoje marzenia – rejestrują swój pierwszy samochód, dostają swoje pierwsze prawo jazdy. Obsługa tych mieszkańców musi być w godnych warunkach. Teraz wszystkie nasze jednostki będą w jednym miejscu. Stworzymy tu centrum powiatu białostockiego tak, jak być powinno – zapewniał Jan Bolesław Perkowski.

Czwartkowa uroczystość zgromadziła m.in. parlamentarzystów, samorządowców, członków Zarządu Powiatu Białostockiego, przedstawicieli rady powiatu, wykonawcy oraz duchowieństwa.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Monika Pańko

30 czerwca 2023

Powrót na początek strony