Umowa podpisana. Podlaskie w Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza
Marek Malinowski podpisał umowę o przystąpieniu Podlaskiego do Sieci
– To duża satysfakcja, że umowa o Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza została dziś podpisana i już oficjalnie Podlaskie jest członkiem stabilnego i spójnego partnerstwa regionów w ramach Inicjatywy Trójmorza. Jako samorząd województwa byliśmy w gronie założycieli tego forum, bo od początku wierzyliśmy, że udział w nim przełoży się na wzrost konkurencyjności Podlaskiego. Cieszy nas, że tę opinię podzielają inne regiony i dołączają do Sieci. Im nas więcej, tym większa siła oddziaływania. Razem mamy ogromny potencjał – mówił Marek Malinowski.
Dwa lata po Deklaracji Lubelskiej
Sieć jest platformą współpracy otwartą dla regionów 12 krajów tzw. Inicjatywy Trójmorza, czyli krajów Europy Środkowej, położonych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym ((Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier).
Deklaracja o utworzeniu sieci, zwana Deklaracją Lubelską, została podpisana 29 czerwca 2021 r. przez piętnaście regionów – założycieli z pięciu państw należących do Inicjatywy Trójmorza: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie i świętokrzyskie, litewskie okręgi Alytus, Marjampole i Poniewież, Kraj Preszowski ze Słowacji, węgierski Komitat Hajdú-Bihar i pięć okręgów rumuńskich: Călărași, Caraș Severin, Dolj, Maramureș i Timiș.
W 2022 r. deklarację złożyło kolejnych 9 regionów, w tym 7 obwodów z Ukrainy (Lwowski, Tarnopolski, Odeski, Rówieński, Zakarpacki, Chmielnicki i Żytomierski) jako partnerzy stowarzyszeni oraz 2 okręgi z Rumunii (Centru i Hunedoara) jako członkowie stali.
Infrastruktura, cyfryzacja, przedsiębiorczość
Cele tego forum to m.in. zmniejszanie luki infrastrukturalnej w Europie Środkowej i Wschodniej w stosunku do Europy Zachodniej, budowanie współpracy międzyregionalnej oraz trwałych powiązań w obszarze m.in. infrastruktury, transportu, cyfryzacji, przedsiębiorczości.
Kolejnym wspólnym zadaniem jest tworzenie narzędzi do lepszego wykorzystania funduszy europejskich, środków krajowych oraz Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (współfinansującego projekty infrastrukturalne w zakresie transportu, energetyki i cyfryzacji – przyp. red.). Członkostwo w Sieci zapewnia również udział w dynamicznym procesie odbudowy gospodarczej oraz rozbudowy infrastruktury łączącej regiony Trójmorza, takiej jak Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica oraz nowych projektów jak np. Rail Carpatia.
Sieć pozostaje otwarta na przyjęcie samorządów różnych szczebli z wszystkich państw Trójmorza.
Prezydent: bezpieczeństwo głównym tematem
Samorządowy Kongres Trójmorza, organizowany w Lublinie, służy wypracowaniu rozwiązań na rzecz rozwoju regionów zlokalizowanych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Odpowiada na bieżące problemy w obszarze społeczno-gospodarczym państw. Celem spotkań jest także niwelowanie różnic infrastrukturalnych Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do państw zachodnich. W tej edycji biorą udział przedstawiciele 244 regionów z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.
– To już trzeci kongres realizowany w bardzo trudnych czasach – tym razem jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą, która padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. Dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem większości naszych spotkań. Trójmorze ma stanowić akcelerator, który przyspieszy rozwój i spowoduje, że w niedługim czasie przynajmniej większość krajów przegoni znaczną część gospodarek zachodnioeuropejskich. Jesteśmy w stanie to zrealizować, bo jesteśmy znacznie odporniejsi na kryzysy – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas pierwszego dnia kongresu we wtorek, 16 maja.
Prezydent RP wraz z byłą już prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović byli pomysłodawcami utworzenia Inicjatywy Trójmorza w 2015 r.
Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP