Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Województwo Podlaskie wesprze organizację XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich

16 marca 2023

List intencyjny dotyczący współpracy przy przygotowaniu przedsięwzięcia podpisał w czwartek, 16 marca, marszałek Artur Kosicki z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Historycznego: prezesem prof. Krzysztofem Mikulskim oraz prof. Cezarym Kuklo, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego. XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w Białymstoku w dniach 17-20 września 2024 r.

Województwo Podlaskie zadeklarowało wsparcie i pomoc w zakresie jego organizacji oraz przygotowania imprez towarzyszących.

– To przede wszystkim duży prestiż dla miasta i regionu, że zjazd odbędzie się u nas. Cieszymy się, że elita historyków z całej Polski będzie gościła w Podlaskiem, że będziemy poruszać ważne tematy z punktu widzenia historii naszego kraju – mówił Artur Kosicki.

Promocja nie tylko historii

Marszałek dodał, że jest to wielka szansa na promocję całego regionu, jak i dorobku podlaskich historyków przed uczestnikami zjazdu z kraju i z zagranicy.

– Będziemy mieli okazję pokazać się z jak najlepszej strony i zachęcić do tego, żeby częściej organizować tego typu wydarzenia w stolicy Podlaskiego – zaznaczył.

Profesor Krzysztof Mikulski nie ukrywał, że pomoc podlaskiego samorządu w zakresie organizacji tego największego w Polsce kongresu historycznego jest kluczowa dla Polskiego Towarzystwa Historycznego.

– Przede wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni panu marszałkowi i władzom samorządowym województwa za wsparcie dla naszej idei – podkreślił.

Pierwszy taki event w Białymstoku

Uroczyste otwarcie zjazdu i pierwsza sesja z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a dalsze obrady planowane są w budynkach Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.

W programie wydarzenia, które ma się odbyć pod hasłem „Człowiek twórcą historii”, znajdą się sesje plenarne, panele problemowe i warsztaty metodyczne. Jak zapowiadają organizatorzy, chcą postawić nacisk na dzieje człowieka, jako głównego bohatera, sprawcę procesów historycznych.

– Tak naprawdę mamy 26 paneli, za które odpowiadamy jako Polskie Towarzystwo Historyczne. Jest sześć paneli dużych, dotyczących wiodących tematów, takich jak człowiek i środowisko, kresy, które będziemy starali się pokazać od średniowiecza aż po XXI wiek. Oprócz tego 20 paneli problemowych bardziej wyspecjalizowanych, dwa panele Instytutu Pamięci Narodowej, dwa panele Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, panele Muzeum Historii Polski i szereg wystaw – wyliczał prof. Cezary Kuklo.

Wydarzenia towarzyszące

Zjazd będzie miał nie tylko charakter naukowy. Na terenie kampusu stanie wioska rzemieślnicza, gdzie grupy rekonstrukcyjne będą pokazywały, jak dawniej wyrabiano przedmioty. Zaplanowano przegląd filmów historycznych, kiermasz książki naukowej i popularnonaukowej, prezentację muzyki dawnej, gry planszowe dla dzieci oraz konkursową sesję dla doktorantów.

– Chcemy w ten sposób zachęcić Białostoczan, żeby w jak najszerszym stopniu zechcieli wziąć udział w naszym zjeździe – wyjaśniał prof. Cezary Kuklo.

Powszechne Zjazdy Historyków Polskich są wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co pięć lat. Ich tradycja sięga lat 80. XIX stulecia. Przyszłoroczne spotkanie będzie pierwszym takim przedsięwzięciem w historii Polski północno-wschodniej.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

16 marca 2023

Powrót na początek strony