Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

55 lat komunikacji miejskiej w Łomży

11 października 2024

Mężczyzna na tle slajdu

Jacek Piorunek na jubileuszu MPK w Łomży / Maciej Gryguc

Zaczynało się w lipcu 1969 roku od dwóch linii i pięciu pojazdów. Teraz 38 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji (MPK) w Łomży wozi mieszkańców miasta na 13 liniach (i jednej pozamiejskiej w gminie Piątnica). Od lipca za darmo. Uroczystość jubileuszu 55-lecia MPK odbyła się w piątek, 11.10, w Hali Kultury w Łomży. Wśród przekazujących okolicznościowe gratulacje był członek zarządu województwa Jacek Piorunek, a także radni sejmiku Bernadeta Krynicka i Marek Olbryś.

- Bez MPK i wypełnianej przez przedsiębiorstwo roli trudno sobie Łomżę wyobrazić. Przez te wszystkie lata zmieniała się liczba autobusów, ich jakość,  emisyjność. Warto podkreślić, że od kilkunastu lat w procesie rozwoju MPK uczestniczy samorząd województwa. Urząd marszałkowski w swoim zadaniu, jakim jest przekazywanie środków europejskich, dostrzegał kilka razy przedsiębiorstwo biorąc udział np. w dużym zakupie nowoczesnych samochodów scania, rozbudowie bazy firmy, ostatnio w zakupie samochodów niskoemisyjnych. Cieszę się, że miałem w tym udział jako członek zarządu i radny. Czekamy na kolejne wnioski, wierzę, że w MPK usługi będą jeszcze lepsze - powiedział Jacek Piorunek.

Z gratulacjami zwrócili się także do prezesa MPK Janusza Nowakowskiego i załogi Bernadeta Krynicka i Marek Olbryś. Oboje radni sejmiku zresztą w podwójnej roli, ponieważ są szefami innych komunalnych instytucji w Łomży - Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.  

Gości gali wraz z prezesem Januszem Nowakowskim witał prezydent Mariusz Chrzanowski.

- Widzimy przez ten komunikacyjny pryzmat jak zmieniało się miasto. To były dobre lata i dobrze je wykorzystaliśmy. Komunikacja miejska obecnie to bardzo dobry tabor i wspaniali pracownicy, których symbolem jest Krzysztof Prusiński pracujący tam już ponad 50 lat. Dzięki takim jak on, jego koleżanki i koledzy,  możemy czuć się bezpiecznie, widzimy kulturę jazdy. Przedsiębiorstwo to przede wszystkim ludzie, choć chcemy, aby także zmieniała się technologia, jakiej używają dzięki kolejnym programom rozwojowym. Odchodzimy od pojazdów spalinowych, zmniejszamy koszty, aplikujemy o kolejne inwestycje, wprowadzamy zmiany organizacyjne, unowocześniamy przystanki, korzystamy z technologii informatycznych, od lipca mamy bezpłatną komunikację dla mieszkańców - wyliczał osiągnięcia prezydent  Mariusz Chrzanowski.

Prezes MPK Janusz Nowakowski przypomniał "kamienie milowe" w rozwoju przedsiębiorstwa. Lipiec 1969 - pierwsze autobusy, tabor złożony z sanów, przydomek "czerwoniaki" od koloru pojazdów; kolejne lata to pierwsze linie pozamiejskie, autosany , zmiany organizacyjne, technologiczne i mentalne; oddzielenie od innych firm komunalnych; 1991 - przekształcenie w zakład budżetowy; 2000 - 2008 zakup pojazdów volvo; 2011 - 22 scanie (służą do dziś); 2016 - pierwszy przystanek z panelem fotowoltaicznym i wiatraczkiem  wytwarzającym energię; 2018 - kilka małych karsanów na mniej oblegane trasy; 2022 - początek ery elektromobilności i pierwsze autobusy elektryczne. Obecnie jest 38 autobusów elektrycznych i spalinowych, wszystkie niskopdłogowe, z bogatym wyposażeniem elektronicznym i systemami bezpieczeństwa. Przewinęło się przez firmę 500 pracowników, wielu było jej wiernych przez całe zawodowe życie. Tak, jak Dariusz Łada, któremu firma pomogła zdobyć "zabytkowego" autosana, wyremontować go i witać gości pod Halą Kultury.        

- Prawie wszystkie inwestycje miały zasilanie zewnętrzne. Dziękuję  prezydentowi i radnym za docenianie roli przedsiębiorstwa i wspieranie inwestycji w transport drogowy. Dziękuję także wszystkim, którzy jak obecni tu marszałek i radni, wspierali nasz rozwój, Dziękuję całej załodze, dziękuję pasażerom, że chcą z nami jeździć - mówił Janusz Nowakowski.

Prezes podkreślał jak niełatwa jest praca kierowców. Każdy z nich na jednej zmianie 300 razy wjeżdża na przystanek, a potem włącza się do ruchu, 1000 razy przejeżdża przez przejścia dla pieszych. Musi to robić z poszanowaniem bezpieczeństwa pasażerów, pieszych i przepisów.         

- Bierzemy też udział w życiu społecznym i kulturalnym miasta - dodał Janusz Nowakowski.

Podziękowania i gratulacje przekazali łomżyńskiej firmie m. in. senator Marek Adam Komorowski, wicewojewoda Paweł Krutul. Słów uznania nie szczędzili fachowcy. Marcin Żabicki z Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej podkreślał, że łomżyńskie MPK w kraju należy do niewielkich, ale bardzo szanowanych przedsiębiorstw jako podmiot pionierski w wielu dziedzinach (wprowadzenie fotowoltaiki, innowacje w zarządzaniu), a na dowód przekazał  prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu wydania biuletynu IGKM z artykułami o łomżyńskich sukcesach. Inny z ekspertów mówił, jak to kierowcy z Łomży biją rekordy oszczędnego zużywania energii dla wozów o 12 metrach długości. W nagrodę kilka osób pojedzie do Chin z wizytą studyjną do zakładu wytwarzającego te autobusy.         

Przy okazji jubileuszu grupa pracowników MPK uhonorowana została  Medalami za Długoletnią Służbę, Medalami IGKM, dyplomami i nagrodami. Przedsiębiorstwo przyznało z kolei kolejne tytuły "Przyjaciół", które trafiły m. in. do komendanta łomżyńskiej straży pożarnej Arkadiusza Obryckiego, Pauliny Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno - Mazowieckiego oraz reprezentanta lokalnych struktur energetycznego potentata PGE Mariusza Zaperta.       

Pełną wdzięku oprawę jubileuszowej gali zapewniła Miss Polonia Województwa  Podlaskiego Julia Jakubiak, a muzyczną Michał Sawicki i Adam Kalinowski.    

Tekst i fot.: Maciej Gryguc

Opublikował: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

11 października 2024

Powrót na początek strony