Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dożynki Wojewódzkie 2023 - 10 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

8 września 2023

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, wystawa płodów rolnych, jarmark produktów lokalnych i występy artystyczne – w niedzielę, 10 września, Województwo Podlaskie będzie świętowało dożynki. Odbędą się one w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) w Wasilkowie.

 – Dożynki to wielkie święto rolników, które kończy okres żniw i prac polowych. A dla nas, którzy korzystają z pracy ich rąk, to przede wszystkim okazja do podziękowań: za trud, za ich ciężką pracę i wysiłek, żebyśmy mieli chleb na stole – podkreślił marszałek Artur Kosicki. – Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w dożynkach.

Święto plonów rozpocznie liturgia o godz. 10 w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Następnie o godz. 11 odbędzie się msza w białostockiej archikatedrze, po której delegacje z wieńcami dożynkowymi przejadą do wasilkowskiego muzeum. Tam nastąpi oficjalne rozpoczęcie dożynek, a marszałek Artur Kosicki odbierze z rąk starostów (którzy przewodniczą tradycyjnej ceremonii dożynkowej – przyp. red.) bochenek chleba, upieczony wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw.

Tego dnia gospodarze z regionu przywiozą do Wasilkowa wieńce, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Jeden z nich zyska miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023”.

Ale to nie wszystko. Program tegorocznych dożynek wojewódzkich jest bardzo bogaty.

– Na pewno warto się wybrać na II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego. Będzie to gratka dla smakoszy żywności regionalnej, ekologicznej, pochodzącej od lokalnych dostawców, których wspiera Województwo Podlaskie – przekonywał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Odbędą się także m.in.: pokazy rzemiosła, jarmark produktów lokalnych, konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe kół gospodyń wiejskich czy najciekawsze stoisko producentów produktu lokalnego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.

Zabawę uprzyjemnią występy Warszawskiej Kapeli z Targówka i zespołów folklorystycznych. A wieczorem wystąpią gwiazdy: o godz. 17.30 zespół Focus, o 18.30 Masters, a o godz. 20 – Lady Pank.

Dożynki zainaugurują tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim, obchodzone co roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronat Honorowy nad obchodami tegorocznych dożynek objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegóły wydarzenia można znaleźć na profilu Województwa Podlaskiego na platformie Facebook.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys

Opublikował: Małgorzata Sawicka

8 września 2023

Powrót na początek strony