Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jarmark Wielkanocny w Białymstoku

31 marca 2023

W Niedzielę Palmową, przypadającą w tym roku 2 kwietnia, warto zarezerwować czas i odwiedzić Jarmark Wielkanocny organizowany przed białostockimi Spodkami Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK). W programie: stoiska z produktami regionalnymi i świątecznym rękodziełem, występy zespołów muzycznych i konkurs na najpiękniejsza palmę. Początek o godz. 10. Zaprasza marszałek Artur Kosicki.

– To wyjątkowa okazja, żeby poczuć przedsmak Wielkanocy, atmosferę tych dni i zrobić świąteczne zakupy. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Podlaskiego do przyjścia na jarmark. Warto! – zachęca marszałek Artur Kosicki. – Święta to przede wszystkim przeżycie duchowe i czas spędzony z bliskimi, ale częścią tej tradycji są przecież też kulinaria: kiełbasy i szynki, mazurki, baby wielkanocne…

Na stoiskach zaprezentują się producenci skupieni w prowadzonej przez samorząd województwa bazie: produkty podlaskie.eu. To laureaci konkursów, zdobywcy prestiżowych nagród i wyróżnień, dysponujący odpowiednimi certyfikatami.

– Zadbaliśmy o to, żeby w ofercie jarmarku znalazła się żywność sprawdzonych producentów. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mieć okazję poznać i kupić wyjątkowe specjały naszego regionu. W ten sposób promujemy też samych producentów, na czym nam szczególnie zależy – dodaje wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Stoiska będą dostępne od godz. 10 do 18. Przedświąteczne zakupy umilą występy zespołów regionalnych. Na scenie od godz. 13.30 wystąpią: Miód na serce, Harmonica i ZPiT Kurpie Zielone. 

Miłośnicy ludowej tradycji oraz osoby o zdolnościach artystycznych mają szansę wystartować w konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Inicjatywa jest skierowana dla wszystkich bez względu na wiek. Technika wykonania to materiały naturalne: bukszpan, bazie, suche kwiaty, wstążki, bibuła, itp. Wykonaną palmę należy dostarczyć w trakcie jarmarku, na wyznaczone stoisko, w godz. 10-14. Do wygrania bony o wartości 500, 300 i 200 zł. Ogłoszenie wyników nastąpi o godz. 16. Więcej szczegółów dotyczących konkursu w regulaminie dostępnym na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

Podczas pikniku przewidziano także degustację świątecznych potraw, odbędzie się finał cyklu „Wielkanocne gotowanie z kołami gospodyń wiejskich i Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego” oraz warsztaty rękodzieła świątecznego. Wstęp wolny.

Wydarzenie na FB

Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys

Publikujący: Małgorzata Sawicka

31 marca 2023

Powrót na początek strony