Młodzież z Niemiec poznawała historię z czasów II wojny światowej
- Cieszę się, że w ten sposób wykorzystywane są pieniądze, którymi Samorząd Województwa Podlaskiego wspiera międzynarodowe projekty współpracy. Nawet nie wchodząc w merytoryczne szczegóły przedsięwzięcia, samo porównanie swojej znajomości języka niemieckiego wyniesionej ze szkoły z językiem niemieckim rówieśników zza Odry może być bezcennym doświadczeniem - powiedział Jacek Piorunek.
Jak podkreślił dziękując za zaproszenie, samorząd województwa będzie wspierać także w następnym roku budżetowym w procedurze konkursowej inicjatywy zmierzające do tworzenia partnerstw międzynarodowych.
- Będziemy wspierać samorządy, a wiec łączenie poszczególnych gmin czy powiatów, ale też szkół czy instytucji, które mogą mieć swoich partnerów za granica, niezależnie od tego w jakim kraju w Europie czy na świecie. Szkoły w tej dziedzinie powinny mieć najwięcej do powiedzenie i do zrobienia - dodał członek zarządu.
W projekcie brały udział szkoły z Neu Wulmstorf i łomżyński „Ekonomik”. Z obu były grupy młodzieży liczące po 16 osób oraz opiekunowie.
- Głównym motywem było poznanie sylwetki Jadwigi Ankiewicz i pójście jej śladami. To była młoda dziewczyna, w zasadzie rówieśniczka uczestników. W czasie okupacyjnej łapanki została aresztowana, trafiła do obozu koncentracyjnego. Tam spędziła ponad 5 miesięcy. W tak trudnym czasie, ryzykując życiem, prowadziła pamiętnik, zdołała go wynieść na wolność i przekazała nam swoje doświadczenia obozowe To wstrząsający zapis . Po zwolnieniu powróciła do Warszawy. Niestety, zginęła na ulicach miasta jeszcze przed osiemnastymi urodzinami - opowiadała Ewa Korytkowska, nauczycielka języka niemieckiego w "Ekonomiku" i opiekunka projektu. Jej niemieckim odpowiednikiem był Franz Schmeckel.
Młodzi Polacy i Niemcy wędrowali po miejscach związanych z życiem Jadwigi Ankiewicz . Zwiedzili m. in. więzienie Pawiak, gdzie przebywała przez pewien czas i porządkowali jej grób na warszawskim cmentarzu. Znaleźli jednak także czas np. na odwiedzenia Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Na pamiątkę spotkania podsumowującego projekt jego uczestnicy zasadzili w szkolnym ogrodzie żonkile.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Województwo Podlaskie. W jego organizacji, obok szkół i instytucji wzięło także udział realizujące wiele ciekawych inicjatyw Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
Jak informują organizatorzy, projekt jest efektem seminarium kontaktowego Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, w którym wzięli udział Jan Kleinichen, nauczyciel języka niemieckiego i historii w Gymnasium Neu Wulmstorf i Iwona Czaplicka, konsultant ds. nauczania języka niemieckiego i projektów edukacyjnych w Łomży. Z ich inicjatywy zostało zawarte partnerstwo między szkołami oraz powstał pomysł na projekt, który dofinansowała Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.
tekst i fot.: Maciej Gryguc