Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w regionie

29 kwietnia 2024

W tym roku przypada 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Był to pierwszy w Europie, a drugi na świecie dokument tej rangi, który w sposób nowoczesny regulował zasady funkcjonowania Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz prawa i obowiązki jej obywateli. Z tej okazji w regionie zaplanowano szereg uroczystości i przedsięwzięć, do których włączyły się m.in. jednostki kultury samorządu województwa.

W stolicy Podlaskiego 3-majowe świętowanie rozpocznie złożenie kwiatów przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Parku Zwierzynieckim. Odbędą się też nabożeństwa w intencji ojczyzny: o godz. 10:00 w Katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy i Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej oraz celebrowana przez abp. Józefa Guzdka msza o 11:00 w Archikatedrze Białostockiej. Pozostała część uroczystości, w tym podniesienie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów i Apel Poległych z salwą honorową odbędzie się tradycyjnie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

Zaplanowana jest także wystawa sprzętu wojskowego. Można będzie m.in. zobaczyć czołg Abrams, prezentowany na skwerze Armii Krajowej.

3 maja od godz. 11 na przed wejściem do białostockiego Ratusza staną namioty Podlaskiego Instytutu Kultury i Muzeum Podlaskiego. Będzie można tam dostać flagę, własnoręcznie wykonać biało-czerwone kokardy narodowe, wziąć udział w loterii i posłuchać znanych patriotycznych utworów. Dzieci zaproszone zostaną do udziału w animacjach z biało-czerwonymi barwami w tle.

Uchwalenie Konstytucji z 1791 r.  świętować będą także mieszkańcy innych miejscowości Podlaskiego. W Łomży uroczystości rozpoczną się o 8:45 od złożenia kwiatów i przemówień okolicznościowych pod pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na placu Papieża Jana Pawła II. Następnie o 10:00 w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.

Kontynuacją uroczystości będzie zaplanowane na 5 maja o godz. 18:00 w Hali Kultury w Łomży wspólne śpiewanie najpiękniejszych pieśni patriotycznych przy wtórze Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza i z udziałem sopranistki Edyty Piaseckiej i tenora Sławomira Naborczyka.

Z kolei w Suwałkach obchody zaczną się o godzinie 10:30 od mszy w konkatedrze św. Aleksandra na placu Marszałka Józefa Podlaskiego. Potem jej uczestnicy przejdą do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie przed Dębem Wolności zostaną złożone kwiaty i wygłoszone przemówienia.

Dodatkowo Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza o godzinie 17:00 po zakończeniu oficjalnych obchodów na koncert „Witaj Maj 3 Maj” w wykonaniu SOK Band. Odbędzie się on w Sali im. Andrzeja Wajdy w budynku instytucji przy ul. Jana Pawła II.

Oficjalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja odbędą się też w Augustowie. Tam o godzinie 10:00 w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się msza w intencji ojczyzny. Po niej uczestnicy przejdą na Rynek Zygmunta Augusta, gdzie odśpiewany zostanie hymn i podniesiona zostanie flaga państwowa. Uroczystość zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka

Publikujący: Dawid Korpacz

29 kwietnia 2024

Powrót na początek strony