Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Sam wybrał Białystok”. Odsłonięcie pomnika Seweryna Nowakowskiego

17 września 2024

Postument upamiętnia ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku, sprawującego tę funkcję w latach 1934–1939. Znajduje się w założonym przez niego Parku Planty w pobliżu willi przy ulicy Akademickiej, w której niegdyś mieszkał. W poniedziałkowej (16.09) uroczystości wziął udział marszałek Łukasz Prokorym.

Seweryn Nowakowski to postać niezwykle zasłużona dla Białegostoku. Miał duży udział w programie budowy miejskiej kanalizacji, oświetlenia i brukowania ulic. To za jego prezydentury utworzono Planty, zbudowano Dom Ludowy im. Marszałka Piłsudskiego (obecny Teatr Dramatyczny – przyp. red.), halę targową na Bojarach.

Jego sylwetkę i związek z Białymstokiem przypomniała w liście synowa dawnego prezydenta – Krystyna Nowakowska.

– Sam wybrał Białystok. Zdał sobie sprawę z tego, że tutaj będzie mógł zrobić wiele, rozbudować miasto i tym samym polepszyć życie mieszkańców. Podjął trudne wyzwanie, ale praca na rzecz rozwoju miasta stała się jego pasją. Mimo, że nie urodził się w Białymstoku, to stał się białostoczaninem z wyboru. Tu był jego dom, tu wychowywały się jego dzieci, tutaj on i jego rodzina nawiązała wiele długotrwałych przyjaźni – pisała Krystyna Nowakowska, dziękując za podtrzymywanie pamięci o teściu.

Mówiąc o swoim poprzedniku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że zmiany przeprowadzone w mieście przez Nowakowskiego „stały się wskazówką dla jego następców”.

– Seweryn Nowakowski pragnął miasta nowoczesnego, wygodnego do życia, pięknego, zamożnego. Z jego wizji europejskiego Białegostoku czerpiemy inspirację do dziś – zaznaczył i dodał – Chcę, żeby Białystok pamiętał o swoich bohaterach.

Jak podkreślił marszałek Prokorym, piękny postument przy Bulwarach Kościałkowskiego, będzie przypominał białostoczanom o osobie, która zmieniła oblicze stolicy Podlaskiego.

– O jego zasługach trzeba przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Białegostoku w październiku 1939 r. Seweryn Nowakowski został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu. Stamtąd wywieziono go do ZSRR i od tego momentu wszelki ślad po nim zaginął. Nigdy nie powrócił do Polski, a jego dalsze losy pozostają tajemnicą. Prawdopodobnie zginął w 1940 r., jednak dokładna data i miejsce jego śmierci nie są znane. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Seweryna Nowakowskiego zgromadziła w poniedziałek wielu szacownych gości, wśród nich bliskich prezydenta: wnuczki Krystynę Nowakowską i Katarzynę Pitman z dziećmi. Wzięli w niej udział także poseł Krzysztof Truskolaski, wiceprezydenci Białegostoku Rafał Rudnicki, Marek Masalski i Tomasz Klim oraz przewodnicząca rady miejskiej Katarzyna Jamróz wraz z radnymi. Samorząd województwa reprezentował także radny Łukasz Nazarko. Obecni byli także prezes Wodociągów Białostockich Przemysław Tuchliński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, przedstawiciele organizacji sybirackich z Jolantą Hryniewicką – prezes Związku Sybiraków Oddział Białystok na czele oraz przedstawiciele służb mundurowych i przede wszystkim mieszkańcy miasta. To oni zdecydowali o upamiętnieniu Nowakowskiego. Budowa pomnika przedwojennego prezydenta została zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego w 2021 r. Projekt poparło go ponad 1,6 tys. osób.

Małgorzata Sawicka
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Małgorzata Sawicka

17 września 2024

Powrót na początek strony