Pomoc dla seniorów z obszarów wiejskich skrojona na miarę potrzeb
Fundacja w ramach prowadzenia społecznego hospicjum domowego od 13 lat pomaga seniorom wymagającym opieki długoterminowej z powodu chorób przewlekłych, nieuleczalnych czy chorym u kresu życia przebywającym w domach. Prowadzony od dwóch lat unijny projekt pozwolił na rozszerzenie zakresu świadczonego wsparcia. Jego partnerami są: Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku oraz, reprezentujący Samorząd Województwa Podlaskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Impuls do zmian
Impulsem do rozszerzenia pomocy dla swoich podopiecznych stały się dotychczasowe doświadczenia pracowników fundacji. Do głównych problemów jakie napotkali, należy m.in. brak możliwości finansowania części świadczonej pomocy przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Trudność stanowi, chociażby krótka lista chorób kwalifikujących do opieki w hospicjum, brak finansowania opiekunek medycznych czy dietetyka.
Potrzeb osób objętych opieką hospicjum nie do końca spełniają też ośrodki pomocy społecznej. Nie zapewniają np. mobilnych opiekunek czy transportu dla osób potrzebujących przewozu.
– System opieki zdrowotnej oddzielony od opieki społecznej, braki profesjonalistów z zakresu opieki zdrowotnej generują problemy w jednostkach służby zdrowia w całej Polsce. Ale na szybko starzejących się obszarach wiejskich odczuwa się to mocniej. Jeśli jeszcze dołączyć do tego słabszą dostępność do aptek, wykluczenie komunikacyjne wielu beneficjentów czy praktycznie nie funkcjonującą na obszarach wiejskich przez nas obsługiwanych, pielęgniarską domową opiekę długoterminową, rysuje się skala wyzwań, jaka stanęła przed naszym wiejskim hospicjum – mówi dr Paweł Grabowski z podlaskiej Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.
Unijne przedsięwzięcie jest odpowiedzią na luki w systemie oraz próbą połączenia usług medycznych i społecznych. Pomoc w ramach projektu jest skupiona na faktycznych potrzebach podopiecznych, bez działania w sztywnych ramach wyznaczonych przez instytucje.
Świadczona przez hospicjum opieka została uzupełniona o zespół wykwalifikowanych i zmotoryzowanych opiekunek, które odwiedzają podopiecznych, pomagają w pielęgnacji, zakupach oraz prostych czynnościach medycznych. Pomocą są objęci również opiekunowie seniorów, którzy mogą liczyć na opiekę np. wytchnieniową.
W tej chwili proponowany system opieki jest testowany przez personel medyczny, ekspertów i wspierany przez badania naukowe. W przyszłości będzie można go powielać w innych częściach obszarów wiejskich województwa, a także całej Polski i Europy.
Mądra polityka senioralna
Realizowane przez fundację przedsięwzięcie wpisuje się w kierunki i cele rozwoju Województwa Podlaskiego w obszarach opieki zdrowotnej czy pomocy społecznej, bo jak pokazują statystki, społeczeństwo naszego regionu starzeje się.
– Traktujemy ten proces jako impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań oraz adaptacji już istniejących, które mają na celu ułatwianie codziennego funkcjonowania osób starszych. Mądra polityka senioralna jest niezwykle potrzebna naszemu regionowi – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa.
Jak podkreślał, doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektu pozwolą na przygotowanie rozwiązań uzupełniających opiekę oferowaną przez służbę zdrowia.
Każde wsparcie się liczy
Fundację można wesprzeć wpłacając darowiznę na działalność hospicjum stacjonarnego lub na drugie konto – finansujące codzienną działalność hospicjum domowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizacji.
Od 1 lipca 2022 roku Fundacja rozszerzyła swoją działalność o prowadzenie Ośrodka Opiekuńczo-Hospicyjno-Edukacyjny w Makówce. Od momentu uruchomienia obiektu przyjęto już ponad stu pacjentów, którym zapewniono całodobową opiekę nie tylko medyczną.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie
Najnowsze relacje
- . Społeczeństwo Łukasz Prokorym gościł na słynnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków
- . Społeczeństwo Łomża. W kobietach jest siła
- . Społeczeństwo Dobre dzieciństwo daje moc. 19.11 przybierzmy czerwone barwy i włączmy się w kampanię
- . Społeczeństwo Samorząd województwa z pomocą dla organizacji pożytku publicznego