Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Targi, warsztaty, bieg, spacer i atrakcje na jednej z najstarszych ulic Białegostoku

7 września 2024

Święto Ulicy Warszawskiej / Paweł Krukowski

W sobotę, 7.09, reprezentacyjna ulica Warszawska w Białymstoku ożyła dzięki Drugiemu Świętu Ulicy Warszawskiej. Na uczestników czekały targi rękodzieła, bieg rekreacyjny, spacer historyczny, warsztaty, wystawy, akcja prozdrowotna, literackie spotkania oraz liczne smakołyki. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz województwa: marszałek Łukasz Prokorym i wicemarszałek Wiesława Burnos oraz kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło.

Święto Ulicy Warszawskiej to oddolna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Ulicy Warszawskiej, które powstało, aby pokazać tę pełną historii, urokliwą część Białegostoku. W organizację drugiej edycji wydarzenia włączyło się wiele instytucji, punktów usługowych oraz inicjatyw działających właśnie przy tej ulicy.

– Ulica Warszawska od wieków zajmuje ważne miejsce na mapie Białegostoku, jest pełna historii i kultury. Takie wydarzenia przypominają nam o jej znaczeniu, a jednocześnie zbliżają mieszkańców poprzez wspólne świętowanie i aktywności – powiedział Łukasz Prokorym.

Białostockie Centrum Onkologii zorganizowało akcję edukacyjną. Pracownicy prezentowali fantomy i modele anatomiczne, na których można było nauczyć się m.in. samobadania piersi i jąder oraz rozpoznawania pierwszych objawów nowotworów skóry. Odbywały się także analizy składu ciała, pomiary ciśnienia i poziomu glukozy we krwi, a także porady fizjoterapeutów. Białostocki oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ramach kampanii „Kupuj Świadomie”, częstował lokalnymi owocami. Akcja była częścią projektu „Bądźmy Czujni – ONKOWiedza”, realizowanego w ramach umowy między Województwem Podlaskim a Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem działającym przy BCO.

– Nasze spotkanie przed budynkiem szpitala to kolejna akcja BCO, by w prosty i przystępny sposób opowiedzieć jak ważnymi elementami profilaktyki pierwotnej są tryb życia, codzienne zdrowe nawyki i systematyczne badanie się – mówiła wicemarszałek Wiesława Burnos. – Województwo Podlaskie wspiera finansowo tego typu akcje, bo mówienia na temat zdrowego trybu życia nigdy dość. Tym bardziej, że BCO jest tym szpitalem, który oferuje badania profilaktyczne oraz zajmuje się bardzo szeroko rozumiana edukacją prozdrowotną. Tego typu działania obejmuje właśnie projekt OnkoWiedza, w ramach którego się dziś spotykamy. 

Wiesława Burnos z marszałkiem Łukaszem Prokorymem i kurator Agnieszką Krokos-Janczyło odwiedzili również ul. Warszawską 14. Tu w ramach akcji „Podwórze Całe w Literaturze” odbyły się spotkania autorskie, kiermasz oraz strefa wymiany książek. Swoje stoiska przygotowały gabinety stomatologiczne, a otwarte zajęcia prowadził ośrodek psychoterapii.

Targi, bieg, spacer historyczny i spotkania ze sztuką

Od samego rana ulica Warszawska tętniła życiem. Na stoiskach można było podziwiać i kupić rękodzieło. Z dziedzińca VI LO ruszył rekreacyjny bieg na 3,5 km, który zgromadził miłośników aktywnego spędzania czasu.

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku świętowała swoje 95-lecie, a dodatkowo rok 2024 został ogłoszony Rokiem Rzemiosła w Województwie Podlaskim. Wydarzenie to uczczono serwowaniem z kultowego Volkswagena LT, zwanego „kaczką”, rzemieślniczych lodów z Sokółki. W Kąciku Historycznym można było obejrzeć pamiątki z niemal stuletniej historii Izby  i wziąć udział w konkursie.

Jednym z najciekawszych punktów programu był spacer historyczny „Niezwykłe kobiety, wielcy fabrykanci i fascynujący rzemieślnicy z ulicy Warszawskiej”, który pozwolił uczestnikom odkryć mniej znane fakty o tej wyjątkowej części miasta.

Bogaty program do rana

Miłośnicy historii mogli skorzystać ze specjalnych atrakcji w Muzeum Historycznym – instytucji województwa podlaskiego. Było zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Można było zagrać w zrekonstruowane gry z czasów rzymskich oraz te z XIX i XX wieku, a także zobaczyć najcenniejsze zabytki przekazane do muzeum w ciągu ostatnich dwóch lat.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa zorganizowało atrakcje związane z historią i kulturą języka esperanto. 

W siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża odbywały się warsztaty i zabawy dla dzieci, a  Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia ELEOS zaprezentowano wystawę „Portret Mój”, która była efektem twórczości osób w kryzysie bezdomności. Dla rodzin z dziećmi przygotowano animacje i serwowano gorącą zupę.

Wśród innych atrakcji uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych porad finansowych, konsultacji i zabiegów medycyny estetycznej, a także zapoznać się z ofertą punktów gastronomicznych. Były także warsztaty rysunkowe dla dzieci oraz zbiórka odzieży.

Święto Ulicy Warszawskiej zakończą muzyczne atrakcje. Wieczorem w Klubie Muzycznym Sześcian odbędzie się koncert oraz impreza „Depoteka”. Dla fanów starszych hitów klub Zmiana Klimatu szykuje dyskotekę „Tu Się Podziały Tamte Prywatki”, która potrwa do rana.

Drugie Święto Ulicy Warszawskiej pokazało, że to miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, a mieszkańcy mogą cieszyć się bogatym programem kulturalnym, sportowym i edukacyjnym.

Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

7 września 2024

Powrót na początek strony