Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Urodziny Stowarzyszenia My dla Innych

23 maja 2024

Stowarzyszenie wspiera funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami już od 16 lat. Jego pracownicy, wolontariusze, członkowie oraz społeczność spotkali się w czwartek, 23 maja na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, aby celebrować rocznicę powstania „My dla Innych”. W uroczystości wziął udział Bartłomiej Trzeciak, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.Wśród gości spotkania byli także m.in.: wicewojewoda Paweł Krutul oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Bartłomiej Trzeciak w imieniu marszałka Łukasza Prokoryma podziękował za dotychczasowe działania stowarzyszenia.

 – Życzę wielu sukcesów i dalszego rozwoju całemu zespołowi. W imieniu pana marszałka zapraszam do współpracy – zaznaczył.

W liście skierowanym do pracowników stowarzyszenia marszałek Łukasz Prokorym napisał:

„Gratuluję wielu pozytywnych efektów Waszej, już 16-letniej, działalności. Ich praktycznym wyrazem jest zbudowanie wizerunku Białegostoku, jako miasta przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Życzę pomyślnej realizacji jeszcze wielu projektów i satysfakcji z tego, co robicie dla innych.”

Misją „My dla Innych”, które działa od 2008 r. jest pomoc drugiemu człowiekowi w jego podmiotowym funkcjonowaniu. Rafał Średziński, prezes zarządu Stowarzyszenia powiedział, że od samego początku istnienia organizacji najważniejsze jest dobro ludzi.

– Zależy nam, aby osoby z niepełnosprawnościami, funkcjonowały tak, jak każdy z nas, czyli jak każdy obywatel naszego miasta – podkreślił.

Stowarzyszenie prowadzi szereg usług np. warsztaty terapii zajęciowej, na których podopieczni są przygotowywani do podjęcia pracy.

– Posiadamy zakład pracy zawodowej, gdzie pracuje 40 osób z niepełnosprawnością. Mamy również zatrudnienie wspomagane, czyli tzw. trenerów pracy, którzy pomagają osobom w znalezieniu pracy w zwykłych firmach na otwartym rynku pracy. Dysponujemy też usługami asystenckimi, czyli podejmujemy działania, gdzie asystent osobisty wspiera osobę z niepełnosprawnością w korzystaniu z dóbr publicznych – poinformował Rafał Średziński, dodając, że istnieje także Klub Aktywności oraz poradnia psychologiczna, która prowadzi działania psychoedukacyjne oraz mieszkania wspomagane.

Osoby z niepełnosprawnością uczą się w nich samodzielnego życia. O tym opowiadała Roksana Kalinowska, członek zarządu stowarzyszenia.

– Jedną z naszych misji jest wsparcie mieszkaniowe osób dorosłych. W tej chwili mamy 9 takich mieszkań, a osób wspartych tym programem jest 27. Są to działania projektowe, staramy się, aby miały one ciąg dalszy, ale do tego potrzebujemy wsparcia, przede wszystkim ze strony samorządu – powiedziała.

 

Dla innych

 Czwartkowe wydarzenie było okazją do docenienia dotychczasowej pracy na rzecz pomocy społecznej. Członkowie zarządu zostali odznaczeni Brązowymi Krzyżami Zasługi, które wręczył wicewojewoda Paweł Krutul.

– Wierzę, że dopiero otwieracie ten worek z odznaczeniami, a wszystko to, co robicie, będzie się dalej tak dobrze rozwijało. Dziękuję za waszą pracę i zaangażowanie – mówił.

Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski podkreślił, że wyróżnione osoby zajmują się bardzo ważnymi społecznie działaniami.

– Organizując spotkania z mieszkańcami naszego miasta, widzę, że najczęściej poruszanymi na nich tematami są działania, które państwo realizują. To przede wszystkim pomoc psychologiczna i mieszkania wspomagane. Cieszę się, że to realizujecie, bo tych potrzeb jest coraz więcej, a organizacje pozarządowe mają to do siebie, że działają sprawniej niż urzędy – podkreślił.

To dopiero początek

Na co dzień stowarzyszenie wspiera ponad 400 osób z niepełnosprawnością, a na ich rzecz działa 100 pracowników oraz 50 wolontariuszy, którzy od wielu lat niosą ideę wdrażania misji wspierania innych. Podsumowując 16 lat istnienia organizacji, jej prezes powiedział, że najbardziej widoczna jest zmiana społeczna.

–  Kiedy zaczynaliśmy, wszyscy mówili, że te osoby nie nadają się do pracy i nie czeka na nich żadna konkretna przyszłość. Dzisiaj mówimy o tym, że te osoby pracują, funkcjonują samodzielnie, na ile jest to możliwe, więc widzę ogromną zmianę społeczną, którą wspólnie dokonaliśmy w naszym otoczeniu – podsumował.

W trakcie spotkania uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać wykładu pt. „Kręgi wsparcia”, który poprowadził Paweł Jordan, prezes Stowarzyszenia Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych, pomysłodawca i lider idei Kręgów Wsparcia w Polsce.

Paulina Dulewicz
red.: Paulina Tołcz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Paulina Dulewicz

23 maja 2024

Powrót na początek strony