Współpraca samorządu, nauki i biznesu. Powołano Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego
Podpisanie umowy Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego / Duszyński Krzysztof
Zawarcie porozumienia ma przede wszystkim ułatwiać pozyskiwanie funduszy europejskich na działania promujące potencjał województwa. Sformalizowanie współpracy, która tak naprawdę funkcjonuje od kilku lat, pozwoli m.in. na przygotowywanie projektów w ramach Horyzontu Europa – to największy jak dotąd w historii Wspólnoty, europejski program w zakresie badań naukowych i innowacji, jego siedmioletni (2021-2027) budżet to 95,5 mld euro.
Marszałek Kosicki zauważył, że dzięki porozumieniu współpraca będzie łatwiejsza właśnie m.in. przez wzgląd na możliwości finansowania wspólnych projektów.
– Chodzi o to, żeby wspierać się logistycznie i finansowo, bo to pozwala na korzystanie ze środków europejskich, a my jako samorząd mamy też możliwość uruchomienia środków z budżetu województwa. Politechnika Białostocka ma z kolei duży potencjał i rozległe kontakty. Na tym to właśnie polega: mamy się uzupełniać – podkreślał.
A celem nadrzędnym projektów realizowanych poprzez Sieć Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego będzie przyciąganie do Podlaskiego inwestorów, nawiązywanie współpracy międzynarodowej.
– Jak najszersze kontakty, z wielu obszarów, jednocześnie dobrze skoordynowane będą skutecznie promować to, co jako region mamy do zaoferowania. A mamy czym się pochwalić: branża IT, metalowo-drzewna, a obok tego szybko rozwijająca się infrastruktura, no i ogromny potencjał turystyczny – mówił marszałek.
W skład Sieci Otwartych Innowacji Województwa Podlaskiego wejdą: Politechnika Białostocka, Województwo Podlaskie oraz trzy kluczowe klastry współpracujące z PB: Evoluma Klastra Przemysłowego (dawniej Klastra Obróbki Metali), Polski Klaster Budowlany, Polski Klaster Technologii Kompozytowych i Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej.
– Ta umowa ma ogromne znaczenie, bo zbliżymy się jeszcze bardziej do siebie i będziemy stanowić ogromną siłę w pozyskiwaniu funduszy na rozwój naszych innowacji. A zawarcie porozumienia to nakreślenie takich ram systemowych, dzięki którym, żaden aspekt możliwych pomysłów nam nie umknie – podkreślała rektor Politechniki Białostockiej, prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Umowę o współpracy podpisano podczas międzynarodowej konferencji Politechniki Białostockiej „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy”. Uczestniczy w niej ponad 200 przedstawicieli świata nauki i biznesu m.in. z Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Węgier, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji.
Aneta Kursa, Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński
Umowa dotyczy współpracy w kilkunastu obszarach:
- Realizacji inicjatyw mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej gospodarki oraz współpracy międzysektorowej, międzyregionalnej oraz międzynarodowej.
- Wsparcie województwa podlaskiego w działaniach międzynarodowych.
- Inicjowanie wspólnych projektów krajowych i międzynarodowych.
- Organizacji i promowania przedsięwzięć gospodarczych przyczyniających się do rozwoju gospodarczego regionu.
- Realizacji wspólnych projektów, w szczególności misji, targów gospodarczych, konferencji, szkoleń, warsztatów oraz wizyt studyjnych.
- Wzmacniania powiązań między lokalnymi przedsiębiorstwami, samorządem lokalnym, jednostkami badawczymi i naukowymi oraz instytucjami wsparcia biznesu.
- Inicjowanie nowych powiązań o zasięgu międzynarodowym.
- Promowania wspólnych inicjatyw proinnowacyjnych i rozwojowych w regionie.
- Współuczestnictwa w procesach współtworzenia oraz konsultacji dokumentów o charakterze strategicznym dla rozwoju regionu.
- Zapewnienia korzystnych warunków do tworzenia nowych form współdziałania.
- Ustalania planów współdziałania na bieżący rok kalendarzowy.
- Współpracy przy wdrażaniu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.