Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Biegnę dla Niepodległej. Uczcij Święto Niepodległości na sportowo

27 października 2023

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Organizatorzy biegu, czyli Fundacja Białystok Biega proponują uczczenie rocznicy tego wyjątkowego święta na sportowo. Zawodnicy przebiegną ulicami Białegostoku, rywalizując między sobą na dystansie 10 kilometrów, a także w biegu rodzinnym o długości 1918 metrów nawiązujących do daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Bieg wystartuje 11 listopada w Białymstoku o godz. 14:00 (dystans 1918 m) oraz 14:15 (dystans 10 km). Start i meta biegu zlokalizowane będą na al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Biegacze pobiegną w ścisłym centrum miasta. Pozostali uczestnicy mogą też dołączyć wirtualnie przez kilka kolejnych dni. Wydarzenie wirtualne trwać będzie od 11 do 21 listopada. W biegu wirtualnym dzień i godzinę startu ustalasz sobie samodzielnie.

Organizatorzy zapraszają do uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości na sportowo całe rodziny (dzieci już od 2. roku życia). Długość tras dla dzieci to ok: 100 m (maluchy z roczników 2019-2021), 400 m (dzieci z roczników: 2016-2018), 600 m (roczniki: 2012-2015). W biegu na symbolicznym dystansie 1918 m mogą brać udział dzieci od 8 roku życia.

Uczestnicy biegu na mecie otrzymają medal z postacią Ignacego Daszyńskiego, który obok Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Paderewskiego, zaliczany jest do Ojców Niepodległości. Ignacy Daszyński należał do tego samego pokolenia co Józef Piłsudski. Był on jednym z najważniejszych liderów polskiego socjalizmu. Daszyński był patriotą, państwowcem, jednak przede wszystkim był politykiem o niezależnym charakterze, stawiającym ponad wszystko dobro Rzeczpospolitej. Tegoroczny medal jest kontynuacją serii medali przedstawiających osoby przyczyniające się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do biegu pozostało piętnaście dni. Zapisy na tej stronie.

Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Paulina Dulewicz

27 października 2023

Powrót na początek strony