Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bule i sztuki walki. Marszałek spotkał się z białostockimi sportowcami

26 września 2024

Spotkanie z zawodnikami i trenerami z klubu MMA Vale Tudo Białystok. / Krzysztof Łapiński

W czwartek, 26.09, marszałek Łukasz Prokorym spotkał się z przedstawicielami dwóch prężnie działających w Białymstoku klubów sportowych. Białostocki Klub Sportowy Petanque od 15 lat promuje wielopokoleniową grę w bule w regionie. Duże wrażenie robią także sukcesy młodych adeptów sztuk walki z klubu MMA Vale Tudo Białystok.

Czwartek w urzędzie marszałkowskim stał pod znakiem spotkań ze sportowcami związanymi z Białymstokiem i regionem.  

15 lat propagowania gry w kule

– Białostocki Klub Sportowy Petanque to przykład organizacji, która nie tylko promuje aktywność fizyczną, ale również integruje pokolenia i buduje silne więzi społeczne. Gra w bule to sport, w którym na boisku mogą spotkać się dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. A to doskonale odpowiada naszej wizji wspierania rekreacji i aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców Podlaskiego. Cieszę się, że Województwo Podlaskie może wspierać działalność tak prężnie rozwijającego się klubu, który z dumą reprezentuje nasz region w Polsce i za granicą – mówił marszałek Łukasz Prokorym.

Klub Petanque działa w Białymstoku od 2009 roku i jest jedną z czołowych organizacji promujących grę w bule w Polsce. Przez 15 lat działalności zorganizował wiele turniejów na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Najlepsi zawodnicy reprezentują Polskę na mistrzostwach świata i Europy, odnosząc sukcesy w różnych kategoriach wiekowych.

– Nasza działalność nie byłaby jednak możliwa bez pomocy Samorządu, Województwa Podlaskiego, za którą bardzo dziękujemy marszałkowi – podkreśla Mariusz Klimaszewski, członek Zarządu Białostockiego Klubu Petanque oraz wiceprezes Polskiej Federacji Petanque.

Na spotkanie przyszedł z synem Maurycym, który jednocześnie jest prezesem białostockiego klubu oraz reprezentantem Polski do lat 23. Co ciekawe w dniach 3-7 października Maurycy będzie reprezentował Polskę w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców w Isla Cristina w Hiszpanii.

Marszałek otrzymał od nich zestaw unikatowych bul do gry w petanque oraz klubowe koszulki.

Młodzi mistrzowie sztuk walki

Kolejne spotkanie, w którym uczestniczyła także przewodnicząca Rady Miasta Białystok Katarzyna Jamróz, dotyczyło osiągnięć młodych sportowców z klubu MMA Vale Tudo Białystok. Klub może pochwalić się niemałymi sukcesami. Przykładem są Mistrzostwa Europy MMA federacji GAMMA i ALMMA, które odbyły się we wrześniu 2024 r. w Bełchatowie.

Najmłodsza, zaledwie 15-letnia Weronika Trzcińska, na co dzień uczennica II LO w Białymstoku, zdobyła na nich złoto. Studentka kierunku lekarskiego Olga Trześniewska przywiozła srebrny medal. Podobnie Hardziej Kabańczuk. Dawid Stypułkowski i Alan Roszkowski po wygraniu czterech walk spotkali się w finale jednej kategorii. Ze sobą już nie walczyli. O złotym medalu dla Alana zadecydował rzut monetą sędziego. Brązowy medal do Białegostoku przywiózł także Maciej Garkowski.

– To ogromny sukces naszych wychowanków, którzy rywalizowali z najlepszymi zawodnikami z całej Europy. To ponad 600 zawodników i zawodniczek m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Niemiec – relacjonował trener Paweł Zalewski. – Każda kategoria była mocno obsadzona i zdarzało się, że trzeba było stoczyć aż pięć walk, aby sięgnąć po upragniony krążek.

Trener Bartosz Zaczeniuk, który może pochwalić się m.in. brązowym medalem mistrzostw świata MMA w Bahrajnie i kilkoma medalami mistrzostw Polski, opowiedział o działalności klubu oraz o sukcesach zawodników na turniejach w Londynie i Las Vegas. Wytłumaczył także, że MMA to nie tylko sport, ale także sposób na wszechstronny rozwój – od boksu przez zapasy, brazylijskie jiu-jitsu po kickboxing.

– Ważne jest połączenie tych wszystkich elementów. Zawodnik musi być kompletny. MMA to nie tylko sztuka walki, ale także bieganie, podnoszenie ciężarów, rozciąganie – dodawał Paweł Zalewski.

Marszałek Łukasz Prokorym przyznał, że jest pod dużym wrażeniem sukcesów zawodników i ich postawy. Pytał ich o codzienne treningi, sposób na zachowanie kondycji i… czy boją się walczyć.

– Nie, walczyć nie, ale czujemy stres przed przegraną – odpowiedziała Olga Trześniewska.

– Niesamowite, że łączycie naukę ze sportem na takim poziomie. Każdy sport kształtuje charakter, uczy wytrwałości i odporności. Ogromnie się cieszę z waszych sukcesów i życzę kolejnych – powiedział marszałek.

Zapowiedział również współpracę oraz wsparcie finansowe klubu m.in. na działania promocyjne.

Anna Tyszkiewicz
fot.: Krzysztof Łapiński

 

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

26 września 2024

Powrót na początek strony