Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

IX Kresowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w Gibach

18 lutego 2024

Wiesława Burnos przemawia przez mikrofonu

IX Kresowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej w Gibach / UMWP

To wyjątkowa sportowa rywalizacja dla upamiętnienia zesłańców Sybiru. W tegorocznym turnieju, spośród ośmiu drużyn, które zakwalifikowały się do części pucharowej, zwyciężył zespół Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Rozgrywki w niedzielę, 18 lutego na hali sportowej w Gibach obserwowała Wiesława Burnos, członek zarządu. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Turniej jest cyklicznym wydarzeniem zapisanym w corocznym kalendarzu imprez zainicjowanych przez Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach. Organizowany jest w hołdzie zesłańcom Sybiru – 10 lutego przypada rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir.

– To piękna inicjatywa, która łączy promocję sportu z upamiętnianiem ważnych wydarzeń historycznych – mówiła Wiesława Burnos.

Zmagania zawodników podzielone były na dwie części. W pierwszej – eliminacyjnej, która odbyła się w sobotę, 3 lutego, rywalizowało szesnaście drużyn podzielonych na cztery grupy. Do części pucharowej awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Łącznie osiem zespołów.

Mecz o trzecie miejsce rozstrzygnęły rzuty karne. Zawodnicy drużyny Polonez Nowa Wieś Ełcka wygrali je 2:0. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1. W finale drużyna Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej pokonała 4:1 debiutującą w turnieju ekipę Racis Development Suwałki.

Przyznane zostały również wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem turnieju uznany został Tobiasz Danowski z zespołu Racis Development, najlepszym bramkarzem natomiast Piotr Trzasko (Grom Bakałarzewo). Tytuł króla strzelców otrzymali Piotr Macianis (Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej) oraz Mateusz Krzywicki (12 Batalion Obrony Pogranicza).

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Opublikował: Krystian Guzewicz

18 lutego 2024

Powrót na początek strony