Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jubileusz 100-lecia klubu BKS Tur Bielsk Podlaski

11 września 2023

Wicemarszałek i dwóch mężczyzn

Jubileusz 100-lecia klubu BKS Tur Bielsk Podlaski / Kamil Świrydowicz/Jagiellonia S.A.

W sobotę (9 września) miłą uroczystość obchodzili zawodnicy, trenerzy i działacze BKS Tur Bielsk Podlaski. Okazją do ich spotkania była 100. rocznica powstania klubu. Wśród zaproszonych gości był reprezentujący samorząd województwa podlaskiego, pan Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny m.in. za sport. Kibicował on piłkarzom Tura podczas sobotniego, towarzyskiego meczu z Jagiellonią Białystok, stanowiącego główny punkt jubileuszowych obchodów.

- BKS Tur to klub z wielkimi tradycjami, bardzo zasłużony dla Bielska Podlaskiego i Ziemi Bielskiej, to klub, który wychował wielu znakomitych piłkarzy – zaznaczył Marek Malinowski, życząc jednocześnie powodzenia bielskim piłkarzom w rywalizacji w obecnym sezonie i awansu do wyższej klasy rozgrywek. Przekazał też prezesowi klubu pamiątkowy grawerton.

Posiadający udokumentowaną, aż 100-letnią historię, klub z Bielska Podlaskiego należy do najstarszych stowarzyszeń sportowych w województwie podlaskim. Został on założony w 1923 roku pod nietypową, jak na nasz region nazwą – Legia Bielsk Podlaski.

O tej i wielu innych ciekawostkach z historii BKS Tur Bielsk Podlaski będzie można przeczytać w przygotowywanej książce o historii klubu, nad którą pracują aż trzej autorzy – Rafał Roszczenko, Karol Jakubowski i Łukasz Niczyporuk

– Historia meczów piłkarzy Tura to wspaniałe emocje, które głęboko zapadły w pamięci naszych kibiców. Najwyżej w piłkarskiej hierarchii zaszliśmy w sezonie 2009/2010, gdy występowaliśmy w III lidze. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i z tego, że zawsze mieliśmy szerokie rzesze wiernych sympatyków oraz z licznej obecności w drużynie młodych wiekiem piłkarzy, którzy występując w barwach Tura udanie realizowali swoją sportową pasję – powiedział prezes klubu, Karol Car.

Tak się składa, że obecny prezes Tura jest synem najwybitniejszego w historii piłkarza – Mirosława Cara. Ten niestety, nie żyjący już zawodnik (zmarł w 2013 r.), wystąpił w latach 80. w kilkudziesięciu meczach w Ekstraklasie w barwach renomowanych zespołów – Legii Warszawa, Motoru Lublin i Jagiellonii Białystok. Na pewno pamiętają go jeszcze dobrze starsi wiekiem kibice „Jagi”, gdyż był on bardzo walecznym obrońcą, tworząc mocny punkt defensywny białostockiej drużyny.

Oprócz niego, dużym piłkarskim talentem spośród wychowanków Tura Bielsk Podlaski charakteryzował się napastnik – Mirosław Sacharczuk. On również dostąpił zaszczytu gry w Jagiellonii Białystok – w latach 80. w II lidze. Jagiellońską przeszłość ma także za sobą inny bramkostrzelny napastnik Tura – Piotr Pawluczuk, który obecnie jest członkiem Zarządu Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

BKS Tur Bielsk Podlaski jako „sportowy stulatek” ma się wciąż w dobrej kondycji i nadal jest w czołówce najlepszych piłkarskich klubów w naszym regionie. Świadczy o tym zajmowanie przez niego aktualnie 2. pozycji w rywalizacji na najwyższym szczeblu podlaskich ligowych rozgrywek piłkarskich.

Klub z Bielska Podlaskiego należy również do grona wielu stowarzyszeń sportowych dofinansowywanych z budżetu województwa podlaskiego.

– Jako samorząd województwa podlaskiego podjęliśmy przed dwoma laty decyzję o wsparciu klubów sportowych w szerszych ramach z budżetu województwa. Tur otrzymywał od nas w poprzednich latach dotacje na bieżącą działalność i będziemy ten kierunek kontynuować – zaznaczył Marek Malinowski.

Jerzy Górko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Tur Bielsk Podlaski

 

Opublikował: Monika Pańko

11 września 2023

Powrót na początek strony