Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego – poznaliśmy laureatów

15 listopada 2022

Członek zarządu Marek Malinowski stoi na scenie w towarzystwie uczestników wydarzenia

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego

Opera i Filharmonia Podlaska, Ośrodek Edukacji przyrodniczej „Młynarzówka”, spływ „500 kajaków”, Festyn Archeologiczny oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego to laureaci XIX edycji wojewódzkiego etapu konkursu organizowanego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. Zwycięzców ogłoszono w poniedziałek, 14 listopada podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Nagrody wręczał m.in. członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Marek Malinowski podkreślał, że turystyka jest ogromnym atutem regionu i jedną z istotnych gałęzi jego gospodarki.

– Walory turystyczne województwa podlaskiego wynikają z jego wspaniałych zasobów przyrodniczych, czystego środowiska, pamiątek historii, oraz różnorodności kulturowej, narodowej i etnicznej. Rozwój turystyki jest więc jednym z priorytetowych działań władz samorządowych województwa podlaskiego – mówił – W znaczącym stopniu przekłada się on na cały rozwój społeczno-gospodarczy naszego regionu. Mimo przeszkód związanych z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy, jako Zarząd Województwa Podlaskiego podjęliśmy i nadal podejmujemy działania mające na celu przywrócenie aktywnej turystyki na terenach przygranicznych – zaznaczył.

Przekonywał, że Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny to niezwykle ważny element promocji Województwa Podlaskiego, a uzyskane certyfikaty najlepszych produktów turystycznych gwarantują stałe miejsce na mapie atrakcji godnych zobaczenia. 

– Dzięki tym rekomendacjom, odwiedzą je polskie rodziny oraz goście zagraniczni – mówił.

Członek zarządu przypomniał, że trwa rok jubileuszu 20-lecia Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Korzystając z okazji, złożył pracownikom PROT podziękowania za ich pracę.

Najlepsze podlaskie produkty turystyczne

Dyrektor Biura PROT Sławomir Kieda poinformował, że w tym roku do konkursu zakwalifikowanych zostało szesnaście produktów – dziesięć w kategorii Certyfikat, cztery w kategorii Certyfikat Specjalny oraz dwa w kategorii Złoty Certyfikat. Kapituła konkursu oceniała m.in. atrakcyjność produktu, jego unikalność, działania promocyjne oraz znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu. Spośród zakwalifikowanych obiektów, wydarzeń, miejsc, szlaków certyfikaty Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej otrzymały: spływ kajakowy „500 kajaków”, Festyn Archeologiczny oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Certyfikat Specjalny Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przyznano Ośrodkowi Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”, a Złoty Certyfikat Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Teraz ich zdobywcy wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu, gdzie powalczą o certyfikaty Podlaskiej Organizacji Turystycznej.

– Mam nadzieję, że również w tym roku uda nam się odnieść zwycięstwo przynajmniej w jednej a być może w każdej z tych kategorii – zaznaczył Sławomir Kieda.

Nagrodą główną w konkursie dla produktu turystycznego, który w etapie ogólnopolskim został wyróżniony „Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej”, będzie zrealizowanie przez POT krajowej kampanii promocyjnej w roku 2023, o wartości nie mniejszej 200 tys. zł.

Złoty certyfikat dla Opery i Filharmonii Podlaskiej

Nagrodę główną w XIX edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego zdobyła właśnie OiFP, w której progach odbywało się uroczyste podsumowanie XIX edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego.   

Uznanie jury opera zdobyła nie tylko jako instytucja kultury, ale też architektoniczna perła regionu.
„W jednym miejscu scala blisko 70-letnią tradycję filharmonii z nowoczesnością opery. Opera i Filharmonia Podlaska to dom wielu melomanów, miłośników sztuk scenicznych oraz aktywnych uczestników życia kulturalnego (…). Budynek opery imponuje wielkością, lekkością i przejrzystością formy wkomponowanej w przestrzeń metropolii Białegostoku. Modernistyczne wnętrze wykonane ze szkła, betonu, stali i drewna tworzy przestrzeń idealnie wtapiającą się w zielony pejzaż miasta, łączy atuty tradycyjnej opery z nowoczesną wielofunkcyjnością współczesnych centrów sztuki”.

To właśnie opera, jako zdobywca Złotego Certyfikatu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej będzie się ubiegać o najważniejszy laur branży turystycznej na poziomie krajowym.  

„Poznajemy Podlaskie” 

To nowatorski projekt, którego autorami są Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna i Samorząd Województwa Podlaskiego. Jak wyjaśniał dyrektor Kieda, PROT na realizacje przedsięwzięcia otrzymał wsparcie z budżetu województwa w wysokości 700 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację wycieczek po regionie dla uczniów podlaskich szkół. Sławomir Kieda zaznaczył, że to korzyść i dla uczniów, którzy będą mogli poznać Podlaskie, i dla lokalnych przedsiębiorców branży turystycznej, z których oferty skorzystają szkoły.

20 lat PROT i nowe punkty IT na podlaskiej mapie

Podczas gali prezes PROT Bożena Nienałtowska podsumowała dwie dekady działalności PROT-u. Natomiast Krzysztof Steiman z Podlaskiej Organizacji Turystycznej wręczył 27 certyfikatów podlaskim punktom informacji turystycznej.

Wyróżnienia przyznane podczas gali:
 
Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie,
Tykocińska Biesiada Miodowa,
Z biegiem Kanału Augustowskiego,
Jarmark Żubra w Hajnówce,
Galeria im. Tamary Sołoniewicz w Narewce,
Majątek Morgi Wellness and Beauty,
Światowe Mistrzostwa w Pieczeniu Babki i Kiszki,
Szlak Czarnej Hańczy, Kanału Augustowskiego i Biebrzy CHaKABi,
Odlotowe Suwałki – Air Show,
Wystawa „Martwe drewno pełne życia”
i WOSiR Szelment.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele branży turystycznej i reprezentacji parków narodowych. W spotkaniu uczestniczył również Bogdan Dyjuk - radny wojewódzki i prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski.   

 

Aneta Kursa
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

15 listopada 2022

Powrót na początek strony