Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Jedwabne

18 sierpnia 2023

Dzisiaj w cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy przedstawimy obszar o szczególnym charakterze przyrodniczym. Malowniczy krajobraz, czyste powietrze, bogata fauna i torfowiska – to esencja gminy Jedwabne.

Gmina Jedwabne znajduje się na zachodzie województwa podlaskiego, konkretnie w północno-wschodniej części powiatu łomżyńskiego. Geograficznie, jest to obszar mezoregionu Wysoczyzny Koleńskiej i Kotliny Biebrzańskiej.  Przy wschodniej granicy regionu znajduje się biebrzański park narodowy z meandrującą rzeką Biebrzą.

Na terenie gminy znajduje się 48 wsi oraz miasto Jedwabne. Jej powierzchnia wynosi 159,5 km2 i zamieszkuje ją blisko 5 tys. mieszkańców.

Osada Jedwabne została założona w XV w. przez Jana Bylicę herbu Trzywdar, którego ród z czasem przybrał nazwisko Jedwabiński. Stąd obecna nazwa miasta. Od końca XVIII w. Jedwabne było znane z licznych warsztatów tkackich i fabryk sukna, które zostały zniszczone w wyniku działań zbrojnych I wojny światowej. Wielka Wojna doprowadziła do zniszczenia ok. 72 proc. miasta Jedwabne i 63 procent gminy. W wyniku I i II wojny światowej populacja regionu znacznie zmalała. Przyczyniły się do tego działania zbrojne, liczne deportacje ludności na Syberię i makabryczne wydarzenia z lipca 1941 roku. Obecnie gmina ma charakter typowo rolniczy.

Turystyka regionu jest napędzana poprzez leżący nieopodal Biebrzański Park Narodowy. Jest to największy park narodowy w Polsce i największy w Europie Środkowej kompleks naturalnych bagien i torfowisk. Na terenie parku zachowała się naturalna dla obszarów wodnych flora, będąca ostoją bogatego świata zwierzęcego. Występują tam bobry, jenoty, wilki, łosie, wydry i lisy. Łącznie teren parku zamieszkuje 246 różnych gatunków zwierząt. Biebrza jest idealnym środowiskiem do obserwacji ptaków i spokojnego wędkowania. Rzeka idealnie się nadaje na spływ kajakowy, a sam park posiada liczne szlaki piesze i rowerowe.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe. Turyści znajdują tam czyste powietrze, cenną ciszę i spokój. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest wieża widokowa w Burzynie i wieś Brzostowo.

Zwiedzając gminę, warto odwiedzić:

  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Wieżę widokową w Burzynie – widać z niej panoramę doliny Biebrzy,
  • zespół dworsko-parkowy w Jedwabnem z odbudowanym po II wojnie światowej zabytkowym dworem,
  • zespół kościoła parafialnego pw. Jakuba Apostoła w Jedwabnem obejmujący: kościół, mur z 1926-1935r., plebanię otoczoną XIX wiecznym murem,
  • kościół wraz z zabytkowym cmentarzem w Burzynie.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło:
Urząd Gminy w Jedwabnem
Remotowski Jerzy, Historia Jedwabnego od powstania do II wojny światowej

Publikujący: Dawid Korpacz

18 sierpnia 2023

Powrót na początek strony