Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy podlaskie gminy – Rutka-Tartak

13 lipca 2023

OdkrywamyPodlaskieGminyRutkiTartak

Odkrywamy podlaskie gminy – Rutka-Tartak / Kamil Timoszuk/UMWP

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy prezentujemy dziś gminę stanowiącą skrajną północno-wschodnią część powiatu suwalskiego i województwa podlaskiego. Rutka-Tartak to malowniczy zakątek Suwalszczyzny, idealny dla turystów poszukujących spokoju i odpoczynku wśród cenny przyrodniczo terenów.

Gmina Rutka-Tartak od wschodu graniczy z gminą Szypliszki, od południa z gminą Jeleniewo, od zachodu z gminą Wiżajny, a od północy z Litwą. Sama miejscowość powstała w 1874 r. z połączenia dwóch mniejszych wsi o nazwach Rutka i Tartak. Położona jest w malowniczej kotlinie otoczonej wzniosłymi wzgórzami morenowymi, które porasta las świerkowo-sosnowy. Krzyżują się w niej dwie rzeki: Szeszupa i Potoka.

Gmina zajmuje powierzchnię 9232 ha i jest gminą wybitnie rolniczą: 65% areału zajmują grunty użytkowane rolniczo i tereny o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Obecnie gmina liczy 28 wsi, 27 sołectw, w których na obszarze 10 346 ha zamieszkuje 2477 osób.

Ogromna różnorodność przyrodnicza gminy stanowi jej wyjątkowość. Lasy, jeziora, pagórkowaty teren polodowcowy, czyste powietrze zapewniają bardzo dobre warunki wypoczynku, a także możliwość uprawiania sportów wodnych, myślistwa, wycieczek pieszych i rowerowych. Walory tych stron dostrzegli również wielcy reżyserzy, realizując w tych okolicach zdjęcia do filmów: „Dolina Issy”, Tadeusza Konwickiego i „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy.

Południowo-zachodnią część gminy Rutka-Tartak obejmuje Suwalski Park Krajobrazowy,  pierwszy tego typu park w Polsce (powstał w 1976 r.). Cenne przyrodniczo tereny to również  trzy obszary Natura 2000 (Ostoja Suwalska, Dolina Szeszupy i Torfowiska Gór Sudawskich), użytki ekologiczne (Kojle, Perty i Purwin) oraz liczne pomniki przyrody w postaci głazów narzutowych oraz drzew pojedynczych i ich skupisk.

Będąc na terenie gminy, warto odwiedzić:

  • Suwalski Park Krajobrazowy
  • Wieża widokowa w Baranowie
  • Rowelska Góra – Najwyższe wzniesienie województwa podlaskieg
  • Smolniki – Filmowy widok z „Pana Tadeusza”
  • Młyn wodny z 1926 r.
  • Wioskę bajek „Dolina przygód nad Szeszupą”
  • W centrum miejscowości znajduje się murowany kościół o nowoczesnej architekturze w kształcie łodzi – arki.

Przez teren gminy wiedzie trasa rowerowa. Jej długość to 46,3 km, którą można podzielić na krótsze odcinki.

  • Rutka-Tartak – Baranowo – Ignatowizna – Trzcianka – Kupowo – Smolnica – Poszeszupie – Poszeszupie-Folwark – Krejwiany – Ejszeryszki – Maszutkinie – Makowszczyzna – Kamionka – Rowele – Bondziszki – Jodoziory – Smolniki – Kleszczówek – Postawele – Lizdejki – Pobondzie – Rutka-Tartak

źródło: Urząd Gminy Rutka-Tartak, Wikipedia.pl
oprac.: Monika Pańko
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Monika Pańko

13 lipca 2023

Powrót na początek strony