Odkrywamy Podlaskie Gminy - Szypliszki
Widok z lotu ptaka na wieś Kaletnik w gminie Szypliszki / fot.: K. Timoszuk/ UMWP
Gmina Szypliszki położona jest w powiecie suwalskim, w północnej części Suwalszczyzny w sąsiedztwie drogowego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Niedaleko znajduje się Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy.
W skład gminy wchodzi 51 sołectw, a jej siedzibą jest miejscowość Szypliszki. Obszar gminy zajmuje 15,6 tys. ha. Zamieszkuje go blisko 4 tys. mieszkańców.
Swoją wyjątkową rzeźbę terenu gmina zawdzięcza … lodowcowi ze Skandynawii. Topniejący lądolód i spływająca ogromna masa wód ukształtowały wiele ciekawych form krajobrazu. Zobaczymy tam i dobrze wykształcone formy moreny czołowej (w postaci wyniesień stanowiących główne punkty niewielkich płaskowyżów), i ozy o stromych zboczach, przypominające sztucznie usypane wały. Na terenie gminy znajdują się też jedne z najpiękniejszych jezior Suwalszczyzny: Szelment Wielki i Mały, Ingiel i Jodel. Przepływają również dwie rzeki: Szelmentka, uchodząca do Szeszupy oraz Wiatrołuża, uchodząca do jeziora Pierty.
Amatorzy sportów zimowych, a także turyści odwiedzający gminę latem, znajdą tu wiele atrakcji. Na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki, bezpośrednio nad jeziorem Szelment Wielki na Górze Jesionowej, znajduje się nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny „WOSiR Szelment”. Polodowcowa rzeźba tego terenu oraz srogie i białe zimy, trwające od listopada do kwietnia spowodowały, że sezon narciarski na „polskim biegunie zimna” jest wydłużony. Jest tam także naturalne lodowisko dla łyżwiarzy w porze zimowej, natomiast w sezonie letnim park linowy oraz wyciąg nart wodnych. Ośrodek dysponuje bazą noclegową oraz restauracją z kuchnią regionalną. Turyści mogą wypożyczyć sprzęt wodny oraz narciarski.
Do dyspozycji turystów są też m.in.: leśne pola namiotowe nad brzegami jezior w Becejłach i Rybalni, kwatery prywatne, zajazd w Szypliszkach.
Będąc na terenie gminy warto odwiedzić:
- kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach w stylu tzw. narodowym z okresu międzywojennego,
- kościół rzymskokatolicki pw. Zesłania Ducha Świętego w Kaletniku powstały w latach 30. XX wieku,
- linię kolejową wraz z urządzeniami i drewnianymi budynkami kolejowymi z końca XIX wieku (budynek stacyjny w Kaletniku i dróżnicówka w Adamowiźnie),
- zespół w Jeglińcu, w skład którego wchodzą: wczesnośredniowieczne grodzisko, osada z okresu wędrówek ludów, osada wczesnośredniowieczna oraz osada z późnego okresu cesarstwa rzymskiego,
- ponad 150 obiektów małej architektury sakralnej, czyli kapliczek przydrożnych i krzyży.
Na obszarze gminy odbywa się kilka cyklicznych wydarzeń, w których warto wziąć udział. To m.in.:
- Międzynarodowy Festiwal Zespołów Ludowych „Spotkania na pograniczu” w Becejłach (w pierwszej połowie lipca każdego roku),
- Gminny Festyn Sportowo- Rekreacyjny (w drugiej połowie lipca każdego roku),
- Dożynki Parafialno-Gminne w Becejłach pn.: „Święto chleba” (w ostatnią niedzielę sierpnia każdego roku).
Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska - Matys
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka II Turniej o Puchar Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
- . Sport i Turystyka Trwa Międzynarodowy Puchar Polski w Boksie U-15 i U-17
- . Sport i Turystyka Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka 30-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal Białystok