Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy - Szypliszki

2 sierpnia 2023

Widok z lotu ptaka na wieś Kaletnik w gminie Szypliszki / fot.: K. Timoszuk/ UMWP

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy prezentujemy dziś krainę na Pojezierzu Suwalskim, która posiada wyjątkowo urozmaiconą, bo ukształtowaną przez lodowiec, rzeźbę terenu. Gmina Szypliszki zaprasza wszystkich miłośników przyrody oraz osoby szukające spokojnej przystani.

Gmina Szypliszki położona jest w powiecie suwalskim, w północnej części Suwalszczyzny w sąsiedztwie drogowego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Niedaleko  znajduje się Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy.

W skład gminy wchodzi 51 sołectw, a jej siedzibą jest miejscowość Szypliszki. Obszar gminy zajmuje 15,6 tys. ha. Zamieszkuje go blisko 4 tys. mieszkańców.

Swoją wyjątkową rzeźbę terenu gmina zawdzięcza … lodowcowi ze Skandynawii. Topniejący lądolód i spływająca ogromna masa wód ukształtowały wiele ciekawych form krajobrazu. Zobaczymy tam i dobrze wykształcone formy moreny czołowej (w postaci wyniesień stanowiących główne punkty niewielkich płaskowyżów), i ozy o stromych zboczach, przypominające sztucznie usypane wały. Na terenie gminy znajdują się też jedne z najpiękniejszych jezior Suwalszczyzny: Szelment Wielki i Mały, Ingiel i Jodel. Przepływają również dwie rzeki: Szelmentka, uchodząca do Szeszupy oraz Wiatrołuża, uchodząca do jeziora Pierty.

Amatorzy sportów zimowych, a także turyści odwiedzający gminę latem, znajdą tu wiele atrakcji. Na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki, bezpośrednio nad jeziorem Szelment Wielki na Górze Jesionowej, znajduje się nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny „WOSiR Szelment”. Polodowcowa rzeźba tego terenu oraz srogie i białe zimy, trwające od listopada do kwietnia spowodowały, że sezon narciarski na „polskim biegunie zimna” jest wydłużony. Jest tam także naturalne lodowisko dla łyżwiarzy w porze zimowej, natomiast w sezonie letnim park linowy oraz wyciąg nart wodnych. Ośrodek dysponuje bazą noclegową oraz restauracją z kuchnią regionalną. Turyści mogą wypożyczyć sprzęt wodny oraz narciarski.

Do dyspozycji turystów są też m.in.: leśne pola namiotowe nad brzegami jezior w Becejłach i Rybalni, kwatery prywatne, zajazd w Szypliszkach.

Będąc na terenie gminy warto odwiedzić:

  • kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach w stylu tzw. narodowym z okresu międzywojennego,
  • kościół rzymskokatolicki pw. Zesłania Ducha Świętego w Kaletniku powstały w latach 30. XX wieku,
  • linię kolejową wraz z urządzeniami i drewnianymi budynkami kolejowymi z końca XIX wieku (budynek stacyjny w Kaletniku i dróżnicówka w Adamowiźnie),
  • zespół w Jeglińcu, w skład którego wchodzą: wczesnośredniowieczne grodzisko, osada z okresu wędrówek ludów, osada wczesnośredniowieczna oraz osada z późnego okresu cesarstwa rzymskiego,
  • ponad 150 obiektów małej architektury sakralnej, czyli kapliczek przydrożnych i krzyży.

Na obszarze gminy odbywa się kilka cyklicznych wydarzeń, w których warto wziąć udział. To m.in.:

  • Międzynarodowy Festiwal Zespołów Ludowych „Spotkania na pograniczu” w Becejłach (w pierwszej połowie lipca każdego roku),
  • Gminny Festyn Sportowo- Rekreacyjny (w drugiej połowie lipca każdego roku),
  • Dożynki Parafialno-Gminne w Becejłach pn.: „Święto chleba” (w ostatnią niedzielę sierpnia każdego roku).

Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska - Matys

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

2 sierpnia 2023

Powrót na początek strony