Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy - Wizna

9 sierpnia 2023

Widok z drona na rzekę Narew

Punkt o znaczeniu strategicznym. To skojarzenie od razu przychodzi do głowy każdemu Polakowi, który usłyszy nazwę miejscowości Wizna. W tej części cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy przedstawiamy gminę Wizna.

W okolicach XI w. zbudowano nad Narwią gród obronny. Jego pierwotnym zadaniem była ochrona Mazowsza przed najazdami Jaćwingów i Galindów. Przez swoje znaczenie taktyczne często był celem ataków, dlatego też wielokrotnie zmieniał właścicieli. Wizna należała do Polski, Rusi Kijowskiej, Litwy, Krzyżaków, a w XIX w. nawet do Rosji. W wyniku sporów osada była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W 1435 r. uzyskała prawa miejskie, ale w XIX w. po powstaniu styczniowym została zdegradowana do statusu wsi.

Polskie Termopile

W 1939 r. Wizna była ważnym punktem polskiej linii obronnej opartej o rzekę Narew. To tu, między 7 a 10 września, kompania Wojska Polskiego z kpt. Władysławem Raginisem na czele broniła się bohatersko przed niemieckim szturmem z terenów dawnych Prus. Przewaga wielkości armii niemieckiej nad polską była niemal 60-krotna. Mimo to kapitan Raginis bronił swojej pozycji przez 3 dni. Od tego wydarzenia region Wizny nazywany jest polskimi Termopilami.

Leżąca w zachodniej części województwa podlaskiego, w Międzyrzeczu Łomżyńskim, dzisiejsza gmina Wizna straciła swój militarny charakter. Obecnie to typowo rolniczy teren. Użytki rolne stanowią aż 80 proc. obszaru gminy, a zamieszkuje ją 3,6 tys. osób.

Atrakcje turystyczne

Jedną z nich stanowi rzeka Narew, ale nie jedyną. Miłośnicy spacerów i przejażdżek rowerowych będą mogli skorzystać z wielu szlaków i ścieżek rowerowych, w tym szlaku Green Velo. Ciekawą atrakcją jest także drewniany most w Bronowie. Osoby, które widziały film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, powinny kojarzyć scenę przemarszu wojsk Wermachtu drewnianym mostem. I to był właśnie ten w Bronowie.

W miejscowości Wizna zdecydowanie najatrakcyjniejszym punktem turystycznym jest kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela. Jego budowę ufundowała Księżna Anna Mazowiecka w 1500 r. W trakcie potopu szwedzkiego został zniszczony, w 1884 r. odbudowany, po czym ponownie zniszczony, tym razem przez Niemców w 1944 r. Dzięki staraniom proboszcza Telesfora Podbielskiego w latach 1951-1958 został zrekonstruowany w swoim pierwotnym gotyckim kształcie. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica w XVII w. Wieś jest również znana z siedmiu patriotycznych murali upamiętniających obronę Wizny.

Zwiedzając gminę warto zobaczyć:

  • Grodzisko Góra Zamkowa – co prawda ani grodu, ani zamku już tam nie ma, ale rozpościera się stamtąd piękny widok na Narew,
  • kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie,
  • drewniany most w Bronowie,
  • plaża Wizna.

oprac. Dawid Korpacz
na podst.: wizna.pl, ks. Witold Jemielity „600 lat Parafii Wizna”
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk/UMWP

Publikujący: Dawid Korpacz

9 sierpnia 2023

Powrót na początek strony