Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” otwarty po remoncie
Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” otwarty po remoncie
– To bardzo ciekawa inwestycja, bardzo potrzebna mieszkańcom, ale też turystom odwiedzającym tak tłumnie ziemię drohicką. Niech służy jak najlepiej rozwojowi całej gminy – mówił Marek Malinowski, gratulując otwarcia kompleksu edukacyjnego.
W ośrodku znajdziemy m.in. stereoskopy, w których można obejrzeć zdjęcia 3D przedstawiające przyrodę i zabytki Drohiczyna, makietę lokalnej flory i fauny z panelem dotykowym. Można posłuchać ptasich treli, obejrzeć wystawę piór i sprawdzić się w quizie na temat nadbużańskiej przyrody. Kolejne atrakcje to wirtualne łowienie ryb czy również wirtualna przejażdżka rowerowa brzegiem Bugu. A dla tych, którzy wolą tradycyjne formy kontaktu z naturą, ośrodek poleca blisko siedmiokilometrową ścieżką edukacyjną.
– Prowadzi ona przez cały Drohiczyn, początkowo przez miasto, później przez park edukacyjny i dalej nad Bugiem, gdzie dochodzi nad samą rzekę do jednej z wysp. Również wyspę w ramach projektu przygotowano dla odwiedzających: została odkrzaczona, wytyczono na niej ścieżki spacerowe. Na tych ścieżkach będzie prowadzona edukacja ekologiczna i dla dzieci, i dla dorosłych – mówił Rafał Siwek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, w którego strukturach funkcjonuje „Puszczyk”.
Koszt przygotowania projektu, budowa ścieżki edukacyjnej, modernizacja i zakup nowoczesnego sprzętu do ośrodka „Puszczyk” to prawie 11 mln zł. Z czego dotacja z funduszy unijnych to ponad 9 mln zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu ,,Ochrona Nadbużańskiej Bioróżnorodności Naszym Dziedzictwem".
Jak zauważył Marek Malinowski, władze Drohiczyna wykazują się dużą skutecznością, jeśli chodzi o zdobywanie środków unijnych. Dodał, że wpływa to na liczbę prowadzonych inwestycji.
– Zawsze, kiedy odwiedzam Drohiczyn, jestem pod wrażeniem tego, jak się rozwija – podkreślił.
Przypomniał też, że również samorząd województwa prowadzi inwestycje na terenie gminy – to m.in. remont drogi wojewódzkiej Drohiczyn – Dziadkowice.
– W tym roku kolejny odcinek tej trasy będzie zrobiony, a mam nadzieję, że w przyszłym cały odcinek będzie gotowy – dodał.
W otwarciu ośrodka uczestniczyli też m.in. lokalni samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i mieszkańcy Drohiczyna.
***
Projekt ,,Ochrona Nadbużańskiej Bioróżnorodności Naszym Dziedzictwem” zakłada odtworzenie i ochronę cennych gatunków siedlisk oraz zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt występujących w Dolinie Bugu. Głównym jego celem jest zachowanie i poprawa stanu ekologicznego obszarów cennych przyrodniczo w obrębie Obszarów Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu oraz Ostoja Nadbużańska, a także podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie cennych zasobów przyrodniczych Doliny Bugu i potrzeby ich ochrony.
Aneta Kursa/Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka Weekend z tańcem w Piątnicy
- . Sport i Turystyka II Turniej o Puchar Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
- . Sport i Turystyka Trwa Międzynarodowy Puchar Polski w Boksie U-15 i U-17
- . Sport i Turystyka Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- 30-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal Białystok
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U19 w Futsalu Kobiet - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Delegacja z Gruzji w urzędzie marszałkowskim