Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała branżowe certyfikaty

7 listopada 2023

Mistrzostwa w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej, Fiesta Balonowa „Dolina Narwi”, rajd „Z biegiem Kanału Augustowskiego”, wieża widokowa w Uhowie oraz WOSiR Szelment – to podlascy laureaci 20. edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Wyniki etapu regionalnego ogłoszono w poniedziałek (6.11) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zwycięzcom gratulacje złożył m.in. członek zarządu Marek Malinowski. A gospodarzami wieczoru byli prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) Bożena Nienałtowska i dyrektor tej instytucji Sławomir Kieda.

Marek Malinowski, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny m.in. za sektor turystyki, gratulując laureatom, wyraził satysfakcję ze zwiększającego się zainteresowania konkursem.

– Turystyka jest jednym z priorytetów samorządu województwa podlaskiego i rozwój tej branży ma znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny całego regionu – mówił. – To jest też ogromny atut województwa podlaskiego. Nie bez racji Podlaskie nazywane jest „zielonymi płucami Polski”. Tak jesteśmy postrzegani w całym kraju i jesteśmy z tego dumni – podkreślał. – Walory turystyczne regionu wynikają z jego wspaniałych zasobów przyrodniczych, czystego środowiska, przygranicznego położenia, pamiątek historii oraz różnorodności kulturowej, narodowej i etnicznej – zaznaczył.

Dodał, że takie miejsca jak Puszcza Białowieska, Pojezierze Suwalsko-Augustowskie, Szlak Tatarski w Kruszynianach i Bohonikach, supraski monastyr, biebrzańskie rozlewiska oraz wiele innych są licznie odwiedzane przez turystów.

Marek Malinowski przypomniał, że obecne władze wspierały i wspierają branżę m.in. przez takie projekty jak „Poznajemy Podlaskie”– program wycieczek szkolnych, dofinansowanych z budżetu województwa. W jego ramach uczniowie podlaskich szkół odwiedzali ciekawe miejsca w regionie, korzystając z oferty turystycznej lokalnych przedsiębiorców.

Babka i kiszka ziemniaczana, balonowa fiesta i rajd

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny odbywa się w trzech kategoriach. Uczestnicy rywalizują o „Certyfikat Regionalnej Podlaskiej Organizacji Turystycznej”, tytuł „Turystyczne Odkrycie Roku” i o „Złoty Certyfikat Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”. W tym roku certyfikaty PROT otrzymały: zgłoszone przez powiat białostocki Mistrzostwa w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej, Fiesta Balonowa „Dolina Narwi” Stowarzyszenia Białostocki Klub Balonowy oraz rajd i spływ kajakowy „Z biegiem Kanału Augustowskiego” – zgłoszony przez Augustowską Organizację Turystyczną.

Jak podkreślił Jan Perkowski, starosta białostocki, Mistrzostwa w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej odbywają się w Supraślu już od 20 lat, natomiast od dwóch ich organizatorem jest powiat białostocki.

– Postanowiliśmy je przejąć na prośbę stowarzyszenia Uroczysko. Rok temu zorganizowaliśmy je po raz pierwszy. Najpierw miał to być tylko festyn, ale dodaliśmy koncert. Impreza rosła, rosła. I w tym roku zrobiliśmy duże wydarzenia kulinarne, a także artystyczne, muzyczne, z pokazami rękodzieła. Z dużą akcją promocyjną w internecie, która zakończyła się sukcesem, bo odwiedziło nas około 10 tys. ludzi, w tym wielu turystów, nawet z USA – powiedział starosta.

Rozlewiska Narwi z lotu ptaka

Za tegoroczne „Turystyczne Odkrycie Roku” uznano wieżę widokową w Uhowie – inwestycję zrealizowaną dzięki funduszom unijnym przez samorząd Łap.

– To ogromne wyróżnienie, wielki sukces i satysfakcja z tego, że ta atrakcja została doceniona przez grono ekspertów, bo turyści już je docenili i pokochali – mówił burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Wieża widokowa jest jedną z najwyższych w regionie. Z wysokości 44 metrów można obserwować rozlewiska Narwi, a teren o powierzchni 1,5 ha wokół wieży został utwardzony i zagospodarowany.

Jak informował burmistrz Gołaszewski, w weekendy odwiedza to miejsce ok. 1,3 tys. osób.

WOSiR Szelment na każdą porę roku

Kolejnym laureatem konkursu, czyli zdobywcą Złotego Certyfikatu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej został Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment – całoroczny kompleks sportowo-rekreacyjny na Suwalszczyźnie. Doceniono m.in. piękne położenie, całoroczną ofertę wypoczynkową i mnogość atrakcji.

Teraz laureaci z regionu powalczą o tytuły w etapie krajowym, organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną. Zwycięzcy mogą liczyć na ogólnopolską kampanię promocyjną.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny odbywa się od 2003 r. Jest okazją do wyłonienia najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich produktów turystycznych oraz ich popularyzacji. To także znaczące wsparcie dla lokalnych inicjatyw turystycznych.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

 

 

 

 

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

7 listopada 2023

Powrót na początek strony