Ponad 1 mln zł z budżetu województwa na wycieczki młodzieży. Podsumowanie akcji „Poznajemy Podlaskie”
Podsumowanie akcji "Poznajemy podlaskie" / Kamil Timoszuk/UMWP
Głos jako pierwsi zabrali najmłodsi – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie, jednej z placówek biorących udział w projekcie.
– Pływaliśmy statkiem po Wigrach Szlakiem Papieskim, zwiedzaliśmy Park Narodowy i było ogólnie super – mówiła Zuzanna Drozdowska, jedna z uczennic placówki.
Marek Malinowski, zwracając się do dzieci, podkreślał, że projekt miał za zadanie zapoznać młodych ludzi z regionu z walorami turystycznymi województwa podlaskiego.
– Chciałbym was prosić, abyście byli takimi dobrymi ambasadorami podlaskiej turystyki. Żebyście rodziców, ale także inne dzieci, znajomych zachęcali, aby odwiedzali piękne zakątki Podlaskiego – mówił członek zarządu.
Jak poinformował, projekt cieszył się bardzo dużą popularnością, skorzystało z niego blisko 170 szkół z terenu województwa. Dzięki temu ponad 6 tys. uczniów miało sfinansowane m.in. koszty przejazdu, bilety wstępu, wyżywienie, zakwaterowanie czy ubezpieczenie wycieczki.
Marek Malinowski zapowiedział też, że program będzie kontynuowany w kolejnym roku.
Bogdan Dyjuk podziękował za tę inicjatywę zarządu. – Gdybyśmy zapytali, nie tylko uczniów szkół średnich, ale także podstawowych, to potrafiłyby, nie zaglądając do książek, opisać Panteon czy Koloseum, ponieważ tam były, zwiedzały, oglądały. Ale gdybyśmy zapytali: A jaki pałac mamy w Choroszczy? Co takiego jest w Supraślu? Co interesującego jest w Augustowie? To byłby już problem z odpowiedzią. Dlatego istotne jest, abyśmy poznawali swoją małą ojczyznę – zaznaczył radny tłumacząc, że wsparcie branży turystycznej w naszym regionie jest konieczne.
Wycieczki turystyczno-krajoznawcze realizowane były przez szkoły od marca do czerwca br. Dofinansowanie otrzymały wszystkie placówki, które zgłosiły się do udziału w projekcie.
– Bardzo się cieszę, że mogliśmy skorzystać z tego programu, bo 45 osób zwiedziło Augustów, Suwałki, klasztor w Wigrach. To ważne, że dzieci integrują się z nauczycielami, poznają najbliższe okolice – mówił Mirosław Guzewicz, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Michała Sopoćki w Księżynie, zapowiadając, że placówka chętnie weźmie udział w kolejnej edycji.
Z kolei Bożena Nienałtowska, dyrektor Departament Edukacji, Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego oraz prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – inicjatora przedsięwzięcia podkreślała, że akcja ma promować lokalne atrakcje i jednocześnie wspierać branżę turystyczną.
– Dzięki projektowi branża turystyczna naszego województwa zyskała łącznie 1,5 mln zł, a dzieciaki poznały wiele wspaniałych miejsc – mówiła podczas spotkania, dziękując za wsparcie samorządowi województwa.
****
PROT jest stowarzyszeniem, które zostało powołane w 2002 r. Wśród członków organizacji znajdują się instytucje, organizacje pozarządowe, samorządy, osoby fizyczne oraz reprezentujące branżę turystyczną podmioty, zainteresowane rozwojem turystyki w województwie podlaskim. PROT organizuje działania proturystyczne, prowadzi działalność edukacyjną, szkoleniową oraz wydawniczą. Głównym jej celem jest wzrost liczby turystów w województwie poprzez zwiększenie zainteresowania wypoczynkiem w regionie oraz wydłużenie sezonu turystycznego.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka II Turniej o Puchar Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
- . Sport i Turystyka Trwa Międzynarodowy Puchar Polski w Boksie U-15 i U-17
- . Sport i Turystyka Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Sport i Turystyka 30-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal Białystok