Święto Niepodległości w Białymstoku na sportowo
Łukasz Prokorym i Paweł Dzienis na dystansie 1918 m. / Kamil Timoszuk
Od kilku lat w Białymstoku najważniejsze święto narodowe przybiera interesującą, sportową formę. W rywalizacji „Biegnę dla Niepodległej” wystartowały zarówno dzieci, jak i dorośli w biało-czerwonych kreacjach. Wśród uczestników biegu niepodległościowego znalazła się również reprezentacja urzędu marszałkowskiego.
Jako pierwsi na trasę wyruszyli przed południem najmłodsi uczestnicy, którzy biegli na dystansach 100, 400 i 600 metrów. Na mecie czekały na nich medale oraz słodkie upominki, które wręczał marszałek Łukasz Prokorym oraz przewodnicząca Rady Miasta Białystok Katarzyna Jamróz.
Po południu, po oficjalnych uroczystościach państwowych, rozpoczęły się główne biegi. Tuż przed startem marszałek Prokorym podkreślał radość z możliwości wspólnego świętowania.
– Cieszę się, że dzisiaj mogę z wami biegać. To fajny sposób na obchodzenie 106. rocznicy odzyskania niepodległości. Dołączamy do was i wspólnie będziemy świętować naszą wspaniałą rocznicę” – mówił z entuzjazmem marszałek.
Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, które nadało całości uroczysty charakter. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy: atestowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki bieg na 10 km, symboliczny dystans 1918 metrów oraz marsz na ok. 4,5 km.
Na trasie 1918 metrów pobiegli m.in. marszałek Prokorym oraz zastępca dyrektora gabinetu marszałka Paweł Dzienis, którzy po zakończeniu biegu dekorowali uczestników pamiątkowymi medalami z wizerunkiem Wojciecha Korfantego. Tę trasę pokonali również inni przedstawiciele władz samorządowych m.in. przewodnicząca Katarzyna Jamróz oraz wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.
Trasa głównego biegu na 10 km była starannie przemyślana i wiodła przez miejsca związane z historią niepodległościową Białegostoku. Biegacze przemierzali m.in. aleję Marszałka Piłsudskiego, Plac Niepodległości oraz ulicę Oskara Sosnowskiego, projektanta kościoła Św. Rocha, który wzniesiono jako pomnik odzyskania niepodległości. Do pokonania była także ulica 11 Listopada oraz Zwierzyniecka, gdzie na jednym z bloków znajduje się mural z wizerunkami Ojców Niepodległej.
Wydarzenie, organizowane przez Fundację Białystok Biega, okazało się rekordowe pod względem frekwencji. Na starcie stanęło ok. 3,5 tys. uczestników, w tym 1200 dzieci. Województwo Podlaskie jest partnerem strategicznym wydarzenia „Biegnę dla Niepodległej”.
Dodatkową atrakcją w centrum Białegostoku była prezentacja sprzętu wojskowego, która przyciągnęła rodziny z dziećmi. Wicemarszałek Wiesława Burnos oglądała pojazdy wojskowe z wnukami. Niecodzienna wystawa ciężkiego sprzętu wzbudzała zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych przechodniów.
Anna Tyszkiewicz
fot.: Piotr Solarski, Kamil Timoszuk