Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uczniowie zwiedzą region w ramach programu Poznajemy Podlaskie

5 lutego 2024

Trzy osoby przy ekranie z grafiką turystyczną.

To już druga edycja tej inicjatywy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT). Ma ona promować lokalne atrakcje i jednocześnie wspierać branżę turystyczną. O szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieli podczas poniedziałkowej (5.02) konferencji członek zarządu Marek Malinowski, radny wojewódzki Bogdan Dyjuk oraz Bożena Nienałtowska, prezes PROT i dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego.

– Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że rusza kolejny nabór do programu Poznajemy Podlaskie. Nasz region jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Dbamy o możliwości odkrywania go przez dzieci, ale też o rozruszanie branży turystycznej, bo do stanu, jaki był przed pandemią, jeszcze trochę jej brakuje – mówił Marek Malinowski.

Ambasadorzy podlaskiej turystyki

Jak przypomniał, pierwsza edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 6720 uczniów ze 164 szkół podstawowych. Łączny koszt wszystkich wycieczek wyniósł ponad 1,4 mln zł.

– Mam nadzieję, że nasza młodzież i dzieci będą wspaniałymi ambasadorami podlaskiej turystyki, będą polecać te miejsca innym i do nich wracać – powiedział członek zarządu, zachęcając szkoły do aplikowania.

Bogdan Dyjuk dodał, że ubiegłoroczne Poznajemy Podlaskie odbiło się bardzo pozytywnym echem w środowisku szkolnym, a uczniowie i nauczyciele liczyli na tę kontynuację.

– Województwo podlaskie ma swój potencjał wykraczający poza środowisko lokalne. Mamy walory, które są jeszcze nieodkryte, które wzbudzają zainteresowanie i warto, aby nasza młodzież poznała zabytki naszego regionu. Warto promować tę ideę i warto kontynuować ten program – podkreślił radny wojewódzki.

1,2 mln zł na wycieczki po regionie

Pula środków przeznaczona w tym roku na organizację wycieczek to 1,2 mln zł. Maksymalna kwota wsparcia finansowego – 7,5 tys. zł. Wnioski (dostępne na stronie PROT) można zgłaszać od poniedziałku, 5 lutego, do końca miesiąca. Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 marca br.

– Wyjazdy będą realizowane od 1 kwietnia do końca czerwca. Ja ze swej strony bardzo zachęcam – mamy tyle ciekawych miejsc, tyle atrakcji turystycznych, a dzieciaki chętnie zdobywają wiedzę przez doświadczenie, więc tylko czekać pięknej pogody i świetnych wyjazdów, czego wszystkim życzę – zaznaczyła Bożena Nienałtowska.

Inicjatywa skierowana jest do uczniów szkół podstawowych – publicznych i niepublicznych – z terenu województwa podlaskiego, w tym placówek specjalnych oraz specjalnych przysposabiających do zawodu.

– Zapraszam wszystkie szkoły do wzięcia udziału w naszym projekcie! – podsumowała prezes PROT.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

5 lutego 2024

Powrót na początek strony