Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Opłaty eksploatacyjne za wydobytą kopalinę ze złoża, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz podziemne składowanie odpadów

19 maja 2023

Podstawa prawna

- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633).

- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 406 ze zm.).

- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.).

- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie operatu ewidencyjnego oraz wzorów informacji o zmianach zasobów kopaliny (Dz.U. z 2021 r., poz. 998).

 

Wymagane dokumenty

  1. Informacja dotycząca opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę ze złoża (na druku stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego).
  2. Dowód uiszczenia opłaty eksploatacyjnej na konto gminy na terenie której prowadzona jest eksploatacja.
  3. Dowód uiszczenia opłaty eksploatacyjnej na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

 

Dodatkowe informacje

Zgodnie z art. 137 ustawy Prawo geologiczne i górnicze:

  1. Okresem rozliczeniowym z tytułu opłaty eksploatacyjnej jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia.
  2. Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, samodzielnie ustala wysokość opłaty eksploatacyjnej należnej za okres rozliczeniowy i przed upływem miesiąca następującego po tym okresie wnosi ją na rachunki bankowe gminy, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW, bez wezwania.
  3. W ustawowym terminie przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, przedstawia organowi koncesyjnemu, gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kopie dowodów dokonanych wpłat, a także informację zawierającą dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli wydobycie prowadzi się na terenie więcej niż jednej gminy - w informacji określa się również ilość kopaliny wydobytej z terenów poszczególnych gmin, a także wysokość przypadającej na nie opłaty eksploatacyjnej.
  4. Jeżeli wysokość opłaty należnej za okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje. Nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia informacji, o której mowa w ustawie.
  5. Przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić ww. informację także w przypadku, gdy w danym półroczu nie wydobywał kopaliny (tzw. „informacja zerowa”).
  6. Jeżeli ostatni dzień ustawowego terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
  7. Przy obliczaniu należnych opłat eksploatacyjnych stosuje się zasady zaokrągleń określone w art. 63 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.), tj. kwotę opłaty eksploatacyjnej powstałej jako iloczyn stawki i ilości wydobytej kopaliny zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Nie zaokrągla się natomiast kwot należnych gminie (60%) oraz NFOŚ i GW (40%).
  8. Informację dotyczącą opłaty eksploatacyjnej wraz z dowodami wpłat należy przekazać organowi koncesyjnemu, którym jest Marszałek Województwa Podlaskiego w Białymstoku, gminie na której prowadzone jest wydobycie oraz NFOŚiGW w Warszawie.
  9. Przedsiębiorca ma obowiązek przekazania informacji organowi koncesyjnemu o zmianach zasobów złóż kopaliny  - corocznie w terminie do dnia 15 marca

 

Miejsce składania:

-   osobiście – Biuro Obsługi Urzędu (parter pok. 022) kancelaria tel.: 85 66-54-549, fax 85 66-54-175, email kancelaria@podlaskie.eu; Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok; godziny otwarcia: poniedziałek od 800 do 1600, wtorek–piątek 730 do 1530.

-    adres do korespondencji: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Infrastruktury i Transportu, Referat Geologii, Kard. S. Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok,

-    drogą elektroniczną poprzez:

 

Sprawę prowadzi:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Departament Infrastruktury i Transportu, Referat Geologii
ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok

tel.: 85 66-54-466, fax: 85 66-54-472

Załączniki do pobrania:

Załącznik 1 - Wzór informacji dotyczącej opłaty za wydobytą kopalinę

Załącznik 2 – stawki opłat na 2023 r.

Załącznik 3 – Z-1 zestawienie zmian zasobów złoża

 

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

19 maja 2023

Powrót na początek strony