Opłaty eksploatacyjne za wydobytą kopalinę ze złoża, podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz podziemne składowanie odpadów
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633).
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 406 ze zm.).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie operatu ewidencyjnego oraz wzorów informacji o zmianach zasobów kopaliny (Dz.U. z 2021 r., poz. 998).
Wymagane dokumenty
- Informacja dotycząca opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę ze złoża (na druku stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego).
- Dowód uiszczenia opłaty eksploatacyjnej na konto gminy na terenie której prowadzona jest eksploatacja.
- Dowód uiszczenia opłaty eksploatacyjnej na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Dodatkowe informacje
Zgodnie z art. 137 ustawy Prawo geologiczne i górnicze:
- Okresem rozliczeniowym z tytułu opłaty eksploatacyjnej jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia.
- Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, samodzielnie ustala wysokość opłaty eksploatacyjnej należnej za okres rozliczeniowy i przed upływem miesiąca następującego po tym okresie wnosi ją na rachunki bankowe gminy, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW, bez wezwania.
- W ustawowym terminie przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, przedstawia organowi koncesyjnemu, gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kopie dowodów dokonanych wpłat, a także informację zawierającą dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli wydobycie prowadzi się na terenie więcej niż jednej gminy - w informacji określa się również ilość kopaliny wydobytej z terenów poszczególnych gmin, a także wysokość przypadającej na nie opłaty eksploatacyjnej.
- Jeżeli wysokość opłaty należnej za okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje. Nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia informacji, o której mowa w ustawie.
- Przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić ww. informację także w przypadku, gdy w danym półroczu nie wydobywał kopaliny (tzw. „informacja zerowa”).
- Jeżeli ostatni dzień ustawowego terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
- Przy obliczaniu należnych opłat eksploatacyjnych stosuje się zasady zaokrągleń określone w art. 63 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.), tj. kwotę opłaty eksploatacyjnej powstałej jako iloczyn stawki i ilości wydobytej kopaliny zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Nie zaokrągla się natomiast kwot należnych gminie (60%) oraz NFOŚ i GW (40%).
- Informację dotyczącą opłaty eksploatacyjnej wraz z dowodami wpłat należy przekazać organowi koncesyjnemu, którym jest Marszałek Województwa Podlaskiego w Białymstoku, gminie na której prowadzone jest wydobycie oraz NFOŚiGW w Warszawie.
- Przedsiębiorca ma obowiązek przekazania informacji organowi koncesyjnemu o zmianach zasobów złóż kopaliny - corocznie w terminie do dnia 15 marca
Miejsce składania:
- osobiście – Biuro Obsługi Urzędu (parter pok. 022) kancelaria tel.: 85 66-54-549, fax 85 66-54-175, email kancelaria@podlaskie.eu; Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok; godziny otwarcia: poniedziałek od 800 do 1600, wtorek–piątek 730 do 1530.
- adres do korespondencji: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Infrastruktury i Transportu, Referat Geologii, Kard. S. Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok,
- drogą elektroniczną poprzez:
- Pismo ogólne - Elektroniczna Skrzynka Podawcza
- w przypadku systemu teleinformatycznego nasz adres Elektronicznego Obiegu Dokumentów w ePUAP: /p7w201lcig/SkrytkaESP
Sprawę prowadzi:
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Infrastruktury i Transportu, Referat Geologii
ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1
15-888 Białystok
tel.: 85 66-54-466, fax: 85 66-54-472
Załączniki do pobrania:
Załącznik 1 - Wzór informacji dotyczącej opłaty za wydobytą kopalinę
Załącznik 2 – stawki opłat na 2023 r.
Załącznik 3 – Z-1 zestawienie zmian zasobów złoża