Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończył się jubileuszowy, 10. PKO Białystok Półmaraton

14 maja 2023

Wspaniała atmosfera i niezwykłe emocje – to była prawdziwa uczta dla biegaczy i kibiców! Przez dwa dni na liniach startowych stanęło ponad 5 tys. zawodników z całego świata. W samym półmaratonie, który odbył się w niedzielę, 14 maja, najlepszy okazał się David Kiprono Metto z czasem 01:03:44. Partnerem wydarzenia już po raz kolejny było Województwo Podlaskie, a sportowców dopingował członek zarządu Marek Malinowski.

– To było wielkie święto sportu, nie tylko dla Białegostoku, ale i całego regionu. Chylę czoła przed wszystkimi uczestnikami biegu, bo pokonać półmaraton to wspaniały wyczyn, a satysfakcja z wygranej ze swoimi słabościami jest najlepszą nagrodą – mówił Marek Malinowski.

Marszałek podkreślił, że to duża przyjemność móc wspierać tego typu wydarzenia. Zwłaszcza że tak profesjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie to nie tylko doskonała promocja aktywnego stylu życia, ale także całego regionu.

– Cieszę się, że dołożyliśmy tutaj swoją cegiełkę. Dziękuję organizatorom imprezy na czele z Grzegorzem Kuczyńskim, ale przede wszystkim biegaczom, kibicom i mieszkańcom województwa, że mogłem wspólnie z wami przeżyć te wspaniałe chwile – zaznaczył.

Zawodnicy przemierzyli ponad 21 km ulicami miasta. Wystartowali sprzed Pałacu Branickich, minęli wzgórze Św. Magdaleny, na którym stoi urokliwa biała cerkiew. Mieli okazję zobaczyć gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie Teatr Lalek. Po minięciu znacznika 5 km przebiegli obok słynnego muralu „Dziewczynka z konewką”. Przed końcem 6 km minęli Kościół Św. Rocha, by zakończyć bieg w sercu miasta, przy Ratuszu. Tam na każdego uczestnika czekały medale z wizerunkiem rzeźby Adonisa z Ogrodów Pałacu Branickich.

Po pokonaniu półmaratonu zawodnicy mogli udać się do strefy finishera w Ogrodach Pałacu Branickich, aby zjeść regionalny posiłek, skorzystać z masażu i posłuchać muzyki na żywo.

Podczas biegu nie zabrakło wyjątkowego dopingu. Na całej długości trasy rozlokowanych było aż 14 punktów kibicowania. Największą przestrzeń do zagrzewania biegaczy zajęła ekipa z urzędu marszałkowskiego.

– Wspaniała atmosfera, niezwykłe emocje, świetnie spędzone niedzielne popołudnie – zgodnie przyznawali kibice.

Biegacze włączyli się także w akcję charytatywną „biegnę dla…”. Pomogli w ten sposób 5-letnim bliźniakom z autyzmem – Marice i Igorowi, podopiecznym Fundacji Słoneczko.

PKO Białystok Półmaraton to wydarzenie dla całych rodzin. Koronny dystans poprzedził bowiem sobotni Bieg Śniadaniowy. Tego dnia swoich sił mogli spróbować także najmłodsi, startując w PKO Biegu Juniora. Zwieńczeniem był pięciokilometrowy bieg nocny ulicami stolicy regionu.

Jubileuszowy półmaraton zakończy potańcówka Medal party na Młynowej.

Ta największa impreza biegowa we Wschodniej Polsce odbywa się w stolicy Podlaskiego od 2013 r. i należy do czołowych imprez tego typu w kraju. Ukończenie biegu klasyfikuje zawodników do zdobycia Korony Polskich Półmaratonów. Warto też wspomnieć, że został on wyróżniony w 2020 r. Podlaską Marką w kategorii Wydarzenie.

Anna Augustynowicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

14 maja 2023

Powrót na początek strony