Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bye bye HPV. Podlaskie włącza się w akcję edukacyjną fundacji Anji Rubik

13 grudnia 2024

Chodzi o Fundację SEXEDPL, która kilka miesięcy temu rozpoczęła kampanię na temat szczepień przeciw HPV. Teraz do akcji włączają się: samorząd województwa, miasto Białystok, urząd wojewódzki i kuratorium oświaty. W piątek, 13.12, list intencyjny o współpracy na rzecz walki z wirusem brodawczaka podpisali marszałek Łukasz Prokorym i wicemarszałek Wiesława Burnos, wojewoda Jacek Brzozowski, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, podlaska kurator Agnieszka Krokos-Janczyło oraz prezes fundacji Anna Rubik.

SEXEDPL od marca 2024 r. prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną „Bye Bye HPV”, której celem jest edukacja na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i szerzenie wiedzy na temat szczepień profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Na początku tego roku fundacja stworzyła pilotażowy program szczepień w szkołach dla Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji. I ten program zostaje wprowadzany w całej Polsce. Obecnie chcemy działać oddolnie, wspierać samorządy wspierać dyrektorów szkół, żeby dotrzeć do rodziców i żeby zaszczepić jak największą liczbę dzieciaków – informowała Anja Rubik. Prezes fundacji zachęcała do szczepienia dziewczynek, jak i chłopców. – Pamiętajmy, że HPV to nie tylko rak szyjki macicy, ale także rak odbytu, prącia, gardła i całej sfery związanej z błoną śluzową – wyjaśniała.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi akcję w ramach programu szczepień ochronnych profilaktyki onkologicznej dzieci i młodzieży.  Szczepienie jest bezpłatne, a mogą z niego skorzystać dzieci od 9 do 14 roku życia. Zainteresowanie jest bardzo niskie. Na przykład w Podlaskiem skorzystało z tej możliwości zaledwie 8 proc. uprawnionych.

Podpisanie listu intencyjnego ma na celu sformalizowanie działań edukacyjnych dotyczących szczepień w szkołach, a współpraca instytucji z fundacją umożliwi dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców z informacjami na temat profilaktyki HPV, a w szczególności do rodziców dzieci w wieku szkolnym. 

Marszałek Łukasz Prokorym podkreślał, że samorząd województwa nie mógł nie włączyć się do tego przedsięwzięcia, bo jak się wyraził „chodzi o zdrowie i życie naszych dzieci”.

– Ale do tej akcji przystępuję nie tylko jako marszałek województwa, ale przede wszystkim jako rodzic. Zachęcam wszystkich opiekunów do skorzystania z tej możliwości, którą stworzyło Ministerstwo Zdrowia. Jestem też przekonany, że należy propagować wiedzę o tym, jak szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka może wpłynąć na przyszłość naszych dzieci. To jest ogromna szansa dla ich zdrowia, szansa, aby w przyszłości uniknęli bardzo poważnej choroby, m.in. raka szyjki macicy, ale nie tylko, bo ten wirus jest odpowiedzialny za wiele nowotworów – powiedział.

O skuteczności szczepionki jest przekonany wojewoda Jacek Brzozowski, który jako przykład podał Australię, gdzie wyszczepialność przeciw wirusowi HPV była bardzo wysoka. To skutkuje prawie całkowitym brakiem zachorowań na ten rodzaj nowotworu.

– Australijscy studenci medycyny przyjeżdżają do Europy, żeby uczyć się o raku szyjki macicy, uczyć się o tym, jak wygląda diagnostyka, a później skomplikowane leczenie – mówił.

W kampanię „Bye Bye HPV” włączyło się także Miasto Białystok.

– Sformalizowanie działań poprzez podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy w tym temacie to krok w dobrą stronę. Skoordynowane działania będą miały większą siłę przekazu – zauważył Rafał Rudnicki.

Dzięki możliwości szczepień w szkołach Fundacja SEXEDPL pragnie unaocznić, jak proste może być zadbanie o zdrowie dzieci.

Kolejnym krokiem będzie kampania edukacyjna skierowana do rodziców, by w sposób świadomy podjęli decyzję o szczepieniu dzieci przeciw HPV. Działania Fundacji i współpraca z Województwem Podlaskim będą wspierane także przez regularną obecności w mediach specjalistów i ekspertów, a także lokalne aktywności edukacyjne.

Specjalne podziękowania podczas piątkowej konferencji kierowano do pełnomocnika wojewody ds. kobiet Katarzyny Kisielewskiej-Martyniuk, która była pomysłodawczynią współpracy edukacyjnej podlaskich władz z fundacją Anji Rubik. Dziękowano też przewodniczącej Rady Miejskiej Białegostoku Katarzynie Jamróz i Podlaskiej Kurator Agnieszce Krokos-Janczyło oraz członkiniom rad kobiet przy marszałku i prezydencie miasta. To w dużej mierze dzięki nim projekt zakładający współpracę na rzecz edukacji doszedł do skutku.

Aneta Kursa
red: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Publikujący: Aneta Kursa

13 grudnia 2024

Powrót na początek strony