Krajowa Sieć Onkologiczna w Podlaskiem
Krajowa Sieć Onkologiczna w Podlaskiem / Fot. Piotr Markowski/UMWP
– Białostockie Centrum Onkologii jest wojewódzką jednostką organizacyjną. To szpital, który wypracował już pewne standardy i rozwiązania w profesjonalnej obsłudze pacjenta onkologicznego. Tymi doświadczeniami należy się dzielić i o nich rozmawiać, by inne szpitale mogły z tego korzystać – mówiła wicemarszałek.
BCO jest Wojewódzkim Ośrodkiem Monitorującym i Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego III. Dopasował strukturę i rozwiązania organizacyjne do założeń Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Pozostałe szpitale z województwa, które znalazły się w wykazie KSO, do kwietnia 2025 roku muszą również dostosować się do wymagań sieci.
Konrad Korbiński, dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia, zaznaczył, że standardy są istotnym elementem KSO.
– Spowoduje ona to, że pacjenci z województwa podlaskiego będą mieli dostęp do takiej samej jakości opieki, w takich samych standardach, jak pacjenci z województwa dolnośląskiego czy mazowieckiego. Myślę, że jeśli chodzi o koordynację i standaryzację, jest to rewolucja, która przyniesie korzyści dla pacjenta – powiedział.
Jak podkreśliła dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska, szpital jest odpowiedzialny społecznie za onkologię na europejskim poziomie.
– Jesteśmy przygotowani organizacyjnie, nasi specjaliści wypracowywali ścieżkę, która będzie wzorcową dla wszystkich pacjentów i wszystkich podmiotów. Ponosimy odpowiedzialność za swoje działania i pacjentów onkologicznych nie tylko w Białymstoku, ale całym województwie. To dzisiejsze spotkanie służy temu, żebyśmy wspólnie, na różnych poziomach, wypracowali tę metodykę – mówiła.
Czwartkowe spotkanie miało na celu wypracowanie modelu współpracy w gronie przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, NFZ, kadry zarządzającej szpitalami SOLO I i SOLO II (Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego) z regionu, konsultantów wojewódzkich w tej dziedzinie i lekarzy rodzinnych.
I tak rozmawiano m.in. na temat koordynacji opieki nad pacjentem onkologicznym i o jego ścieżce w procesie leczenia. Dodatkowo mówiono o roli i zadaniach, jakie pełni BCO jako wojewódzki ośrodek w programie KSO, a także o współpracy ośrodków i środowisk medycznych w ramach sieci w województwie podlaskim.
W regionie mamy osiem szpitali, które znalazły się w wykazie KSO. Są to: BCO, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Wojewódzki Szpital Zespolony „Śniadecja”, szpitale w Łomży, Suwałkach. Z powiatowych dołączyły placówka w Bielsku Podlaskim i Wysokim Mazowieckiem. W sieci znalazło się dodatkowo ponad sto podlaskich ośrodków kooperacyjnych ze świadczeniami ambulatoryjnymi.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: wojewoda Jacek Brzozowski, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Magdalena Donejko, radna wojewódzka Anna Augustyn, dyrektor NFZ Anna Rzemyk.
Monika Pańko
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Piotr Markowski
Najnowsze relacje
- . Zdrowie Pierwszy krok do rozbudowy szpitala psychiatrycznego w Suwałkach
- . Zdrowie Bye bye HPV. Podlaskie włącza się w akcję edukacyjną fundacji Anji Rubik
- . Zdrowie Spotkanie świąteczne przedstawicieli placówek medycznych samorządu województwa
- . Zdrowie Ponad 1,3 mln zł z budżetu województwa dla „Śniadecji”