Projekt „Polsko-Ukraińska transgraniczna współpraca w zakresie zdrowego serca”
Projekt „Polsko-Ukraińska transgraniczna współpraca w zakresie zdrowego serca” / Paweł Krukowski/UMWP
Wicemarszałek Burnos (w zarządzie województwa odpowiada za obszar zdrowia) podkreślała, że zarząd stara się wykorzystywać wszystkie możliwości podniesienia jakości lecznictwa w Podlaskiem.
– Rozpoznajemy różne potrzeby naszego województwa i możliwości wsparcia. Właściwie już dotyka nas kryzys demograficzny, w naszych szpitalach mamy najwięcej pacjentów po 50 r. ż. z wieloma chorobami. Przyglądamy się sytuacji i działamy – powiedziała Wiesława Burnos. – Dzisiejszy świat pokazuje, że kryzysom najlepiej zapobiegać przed ich wystąpieniem, to pokazała nam już pandemia – dodała wicemarszałek.
A unijne programy transgraniczne, czyli takie, w których można pozyskać fundusze w ramach współpracy międzynarodowej są okazją m.in. do unowocześniania szpitali. I właśnie z tego skorzysta oddział kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
– Aby wykorzystać w pełni umiejętności lekarskie, muszą być czynione inwestycje, m.in. w sprzęt i taką możliwość daje nam właśnie program Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. To pozwoli m.in. na zakup audiografu i szkolenia. Będzie też organizowana sala hybrydowa, czyli supernowoczesne miejsce, które pozwala na łączenie różnych specjalności i stosowanie różnych metod leczenia – informował Jacek Piorunek.
Przypomniał, że obecnie funkcjonujący oddział kardiologiczny szpitala w Łomży w latach 2018-2020 przeszedł gruntowną modernizację. Zostały też wzmocnione kadry.
– Do lekarzy łomżyńskich dołączyła też grupa lekarzy warszawskich i obecnie ten oddział należy do jednych z najlepszych w województwie – zaznaczył.
Nowy angiograf wyposażony w 20-calowy detektor obrazowy umożliwi wykonywanie zarówno małoinwazyjnych zabiegów kardiologicznych, jak i bardziej zaawansowanych procedur w jednej sali operacyjnej. Obecnie szpital w Łomży dysponuje przestarzałym sprzętem, co znacząco ogranicza możliwości przeprowadzania zabiegów interwencyjnych. Dzięki nowej aparaturze oraz współpracy z partnerem z Ukrainy, szpital będzie w stanie wdrożyć szerszy zakres procedur kardiologicznych, co poprawi dostęp do specjalistycznej opieki medycznej dla mieszkańców Łomży, subregionu łomżyńskiego, jak i Lwowa.
Podczas konferencji podkreślano, że inwestycja przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom regionu, ale także pacjentom ze Lwowa, w tym osobom dotkniętym zespołem stresu pourazowego, wynikającego z trwającego konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Łączna wartość projektu to ponad 10,9 mln zł, z czego około 9,2 mln zł pochodzi z dofinansowania.
Podczas czwartkowego spotkania obecni byli także przedstawiciele partnera projektu – Miejskiego Przedsiębiorstwa Non-Profit „Lwowska Terytorialna Unia Medyczna - Wielodyscyplinarny Szpital Kliniczny Pogotowia Ratunkowego i Intensywnej Terapii” na czele z Olehem Samchukiem, dyrektorem Szpitala Wielodyscyplinarnego we Lwowie. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży - dr n.med. Anita Świętochowska, z-ca Dyrektora ds. Eksploatacyjno-Technicznych - Przemysław Chrzanowski, dr Emanuel Korzeniec - koordynator Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej oraz dr Agata Krzesiak-Łodyga – koordynator Pionu Kardiologii.
Wicemarszałek Wiesława Burnos odwiedziła również łomżyńskie placówki medyczne nadzorowane przez samorząd województwa: Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki Terapii i Uzależnień (WOPiT).
Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Zdrowie Wizyta studyjna w Szpitalu św. Zofii w Warszawie
- . Zdrowie Otwarty konkurs ofert na realizację zadań w sferze ochrony i promocji zdrowia
- . Zdrowie Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony i promocji zdrowia w Województwie Podlaskim na 2025 rok
- . Zdrowie Posiedzenie rady społecznej w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku