Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Projekt „Polsko-Ukraińska transgraniczna współpraca w zakresie zdrowego serca”

10 października 2024

Projekt „Polsko-Ukraińska transgraniczna współpraca w zakresie zdrowego serca” / Paweł Krukowski/UMWP

Dzięki temu przedsięwzięciu poprawi się dostępność do diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia w szpitalach w Łomży i Lwowie. W czwartek (10.10) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca projekt realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicemarszałek Wiesława Burnos oraz członek zarządu Jacek Piorunek.

Wicemarszałek Burnos (w zarządzie województwa odpowiada za obszar zdrowia) podkreślała, że zarząd stara się wykorzystywać wszystkie możliwości podniesienia jakości lecznictwa w Podlaskiem.

–  Rozpoznajemy różne potrzeby naszego województwa i możliwości wsparcia. Właściwie już dotyka nas kryzys demograficzny, w naszych szpitalach mamy najwięcej pacjentów po 50 r. ż. z wieloma chorobami. Przyglądamy się sytuacji i działamy – powiedziała Wiesława Burnos. – Dzisiejszy świat pokazuje, że kryzysom najlepiej zapobiegać przed ich wystąpieniem, to pokazała nam już pandemia – dodała wicemarszałek.

A unijne programy transgraniczne, czyli takie, w których można pozyskać fundusze w ramach współpracy międzynarodowej są okazją m.in. do unowocześniania szpitali. I właśnie z tego skorzysta oddział kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

– Aby wykorzystać w pełni umiejętności lekarskie, muszą być czynione inwestycje, m.in. w sprzęt i taką możliwość daje nam właśnie program Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. To pozwoli m.in. na zakup audiografu i szkolenia. Będzie też organizowana sala hybrydowa, czyli supernowoczesne miejsce, które pozwala na łączenie różnych specjalności i stosowanie różnych metod leczenia – informował Jacek Piorunek.

Przypomniał, że obecnie funkcjonujący oddział kardiologiczny szpitala w Łomży w latach 2018-2020 przeszedł gruntowną modernizację. Zostały też wzmocnione kadry.

– Do lekarzy łomżyńskich dołączyła też grupa lekarzy warszawskich i obecnie ten oddział należy do jednych z najlepszych w województwie – zaznaczył.

Nowy angiograf wyposażony w 20-calowy detektor obrazowy umożliwi wykonywanie zarówno małoinwazyjnych zabiegów kardiologicznych, jak i bardziej zaawansowanych procedur w jednej sali operacyjnej. Obecnie szpital w Łomży dysponuje przestarzałym sprzętem, co znacząco ogranicza możliwości przeprowadzania zabiegów interwencyjnych. Dzięki nowej aparaturze oraz współpracy z partnerem z Ukrainy, szpital będzie w stanie wdrożyć szerszy zakres procedur kardiologicznych, co poprawi dostęp do specjalistycznej opieki medycznej dla mieszkańców Łomży, subregionu łomżyńskiego, jak i Lwowa.

Podczas konferencji podkreślano, że inwestycja przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom regionu, ale także pacjentom ze Lwowa, w tym osobom dotkniętym zespołem stresu pourazowego, wynikającego z trwającego konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Łączna wartość projektu to ponad 10,9 mln zł, z czego około 9,2 mln zł pochodzi z dofinansowania.

Podczas czwartkowego spotkania obecni byli także przedstawiciele partnera projektu – Miejskiego Przedsiębiorstwa Non-Profit „Lwowska Terytorialna Unia Medyczna - Wielodyscyplinarny Szpital Kliniczny Pogotowia Ratunkowego i Intensywnej Terapii” na czele z Olehem Samchukiem, dyrektorem Szpitala Wielodyscyplinarnego we Lwowie. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży - dr n.med. Anita Świętochowska, z-ca Dyrektora ds. Eksploatacyjno-Technicznych - Przemysław Chrzanowski, dr Emanuel Korzeniec - koordynator Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej oraz dr Agata Krzesiak-Łodyga – koordynator Pionu Kardiologii.

Wicemarszałek Wiesława Burnos odwiedziła również łomżyńskie placówki medyczne nadzorowane przez samorząd województwa: Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki Terapii i Uzależnień (WOPiT).

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Paulina Tołcz

10 października 2024

Powrót na początek strony