Spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
Spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
Powitał on uczestników wydarzenia – bohaterów warsztatów „Jak integrować, nie wykluczać”, uczniów i słuchaczy Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych w Białymstoku oraz studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
– Ta dziedzina naszego życia społecznego jest bardzo ważna dla Zarządu Województwa Podlaskiego. Za pośrednictwem Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowskim czy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku realizujemy różnego rodzaju projekty i konkursy z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Zachęcam do aplikowania i życzę owocnego spotkania – mam nadzieję, że będzie ono bogate w pomysły – powiedział.
Niepełnosprawność to normalność
Tomasz Piesiecki podkreślał, jak istotna jest integracja osób z niepełnosprawnościami z resztą społeczeństwa. Niepełnosprawności są różne i warto się w nich orientować, by zminimalizować dzielący ludzi dystans, z reguły wynikający z niezrozumienia.
– Niepełnosprawność to jest inność. A to, że się różnimy od siebie, jest czymś zupełnie normalnym. Stąd wniosek, że niepełnosprawność to normalność – podkreślał.
W dalszej części spotkania jego uczestnicy mogli obejrzeć, przygotowany przez Fundację Megafon, film przedstawiający podstawowe zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Przeprowadzono również krótkie zajęcia warsztatowe.
Empatia i wsparcie
Olga Klepach, słuchaczka Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych w Białymstoku, pojawiła się na spotkaniu, bo wierzy, że do ludzi – zwłaszcza tych borykających się z trudnościami – należy podchodzić z wyciągniętą ręką.
– Przyszliśmy tutaj posłuchać, zobaczyć, dowiedzieć się czegoś więcej. Trzeba pamiętać zawsze o osobach z niepełnosprawnościami, pomagać im, bo jesteśmy uczestnikami ich życia codziennego i powinniśmy ich wspierać – podsumowała.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest 3 grudnia. Jego celem jest zwiększenie świadomości publicznej o ograniczeniach, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne oraz wskazanie rozwiązań w kierunku ich likwidowania.
Ustanowione w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) święto przypomina, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich – bez względu na kategorię sprawności oraz uświadamia, że likwidacja barier i tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania zależy jedynie od nas samych.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski
Najnowsze relacje
- . Zdrowie Otwarty konkurs ofert na realizację zadań w sferze ochrony i promocji zdrowia
- . Zdrowie Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony i promocji zdrowia w Województwie Podlaskim na 2025 rok
- . Zdrowie Posiedzenie rady społecznej w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku
- . Zdrowie Blisko 970 tys. zł na inwestycje w suwalskim szpitalu wojewódzkim