Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wsparcie podlaskiej służby zdrowia – pula pieniędzy dla szpitala MSWiA oraz USK

30 maja 2023

Wsparcie dla USK i MSWiA

Białostockie placówki: Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA łącznie otrzymają 35 mln zł. To wsparcie w ramach unijnego planu REACT-EU, czyli środków na walkę ze skutkami pandemii. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu, modernizacje i remonty oddziałów. We wtorek, 31 maja symboliczne czeki z dotacjami przekazali władzom szpitali: sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i podlaski poseł Adam Andruszkiewicz oraz wiceminister zdrowa Marcin Martyniak. W spotkaniu uczestniczył również marszałek Artur Kosicki.

Adam Andruszkiewicz podkreślał, że wsparcie dla jednostek zdrowia, to zasługa dobrej współpracy i dobrej komunikacji pomiędzy parlamentarzystami, ministerstwem i samorządem.

– To właśnie dzięki temu rozwój naszego województwa jest dziś niespotykanie szybki – zaznaczył.

Poinformował również, że w rozmowach, które jako parlamentarzysta prowadzi z mieszkańcami regionu, najczęściej, jako priorytet wskazują oni właśnie ochronę zdrowia.

– Dlatego staramy się, aby jakość tego leczenia była jak najwyższa i to się poprawia – podkreślił.

Dotacje dla USK

Z puli 35 mln zł, aż 25 mln zł trafi do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jak wyjaśniał wiceminister Martyniak, z tego 5 mln zł jest przeznaczone na zadania dotyczące transplantologii.

– Przede wszystkim na przebudowę oddziału zajmującego się chirurgią naczyń i transplantologią.  Ponadto zostanie zakupiony specjalny ambulans oraz szereg specjalistycznego sprzętu – podkreślał i dodał, że USK uzyskał to wsparcie, jako jeden z siedmiu ośrodków na terenie całego kraju. 

Natomiast 20 mln zł ma zostać wykorzystane na budowę pracowni elektrofizjologii i leczenia zaburzeń rytmu serca, a także m.in. na zakup stołu operacyjnego, angiografu, sprzętu do endoskopii, mikroskopu śródoperacyjnego.

Dotacja dla szpitala MSWiA

Symboliczny czek na 10 mln zł odebrała także dyrekcja szpitala MSWiA.

– Obszar, który będzie wsparty tymi środkami, to klinika kardiologii – nie tylko twarda infrastruktura rozumiana jako rozbudowa tego oddziału i modernizacja techniczna, ale wysokospecjalistyczny sprzęt ukierunkowany na kwestie inwazyjne i operacyjne – wymieniał Marcin Martyniak.

Współpraca z samorządem województwa

Marszałek Kosicki zaznaczył, że choć obie jednostki nie są nadzorowane przez samorząd województwa, to ich rozwój jest bardzo istotny dla mieszkańców regionu. Dodał, że nadrzędnym celem jest dobro pacjenta i skuteczne leczenie.

– Im więcej tych pieniędzy na ochronę zdrowia wpływa do naszego regionu, tym lepiej i nieważne kto jest beneficjentem: czy to szpital kliniczny, czy to szpital wojewódzki – mówił. – My jako zarząd nadzorujemy szpitale wojewódzkie, ale bez USK i UDSK nie moglibyśmy realizować tych zadań w sposób profesjonalny. Tylko wspólnie możemy zabezpieczyć ochronę zdrowia mieszkańców województwa: dzieci dorosłych i seniorów.

Artur Kosicki przypomniał, że jedna z pierwszych decyzji podjętych przez obecny zarząd była budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. 

– Pozyskaliśmy 23 mln zł z budżetu państwa i 17 mln zł przekazaliśmy z RPO (przyp. red.: funduszy unijnych przeznaczonych dla regionu) – podkreślił. – Również w pandemii, kiedy ze środków unijnych tworzyliśmy Podlaski Pakiet Zdrowotny, to właśnie USK był największym jego beneficjentem.

 

Podczas wtorkowego spotkania za otrzymane wsparcie (i wyrażając nadzieję na kolejne) dziękowali: prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK, dr Sebastian Wysocki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala MSWiA.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Aneta Kursa

30 maja 2023

Powrót na początek strony