Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego dyskutowała o sytuacji podlaskich szpitali

19 listopada 2024

Posiedzenie Plenarne WRDS / Krystian Guzewicz

We wtorek, 19.11, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dyskusja skupiła się na sytuacji finansowej podlaskich szpitali, ich zadłużeniu oraz wyzwaniach w sektorze ochrony zdrowia. Wzięła w niej udział wicemarszałek Wiesława Burnos odpowiedzialna w zarządzie województwa za ochronę zdrowia.

– Szpitale w województwie podlaskim od lat zapewniają opiekę szpitalną większości pacjentów makroregionu północno-wschodniego, szczególnie osobom starszym. I trzeba z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że wykonują to dobrze – podkreśliła na początku swojego wystąpienia Wiesława Burnos.

Przedstawiła plany inwestycyjne m.in. w szpitalu w Białymstoku, Suwałkach, Choroszczy oraz w Białostockim Centrum Onkologii. Zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia górnych limitów wynagrodzeń dla lekarzy kontaktowych. Podkreśliła, że stworzenie klarownych przepisów regulujących kwestie płac jest niezbędne, aby uniknąć finansowego obciążania szpitali dodatkowymi kosztami. Zaznaczyła również, że region przygotowuje się do konsolidacji szpitali.

– Szukamy najlepszych rozwiązań dla naszego regionu. Jednym z nich jest konsolidacja szpitali, która poprzez wzmocnienie ich potencjałów, może w długofalowym okresie doprowadzić do stabilizacji finansowej placówek. Nie mamy już czasu na doraźne działania – podkreśliła Wiesława Burnos.Chcemy być dobrze przygotowani do projektów rządowych w zakresie restrukturyzacyjnym, dlatego przystępujemy do intensywnej analizy optymalnych rozwiązań dla naszych szpitali. Istnieją w Polsce i w Europie sprawdzone rozwiązania, z których chcemy skorzystać.

Dodała, że stabilne finansowo szpitale mogą zapewniać wysoką jakość usług medycznych. Wyraziła przekonanie, że z obecnym zarządem i sejmikiem województwa, przy wsparciu wojewody oraz Narodowego Funduszu Zdrowia uda się stworzyć podmioty lecznicze zarządzane transparentnie i efektywnie.

Przewodniczący WRDS, Eugeniusz Muszyc, zwrócił uwagę, że według danych Ministerstwa Zdrowia zadłużenie szpitali w 2024 roku może wynieść nawet 22 mld zł. Wiceprzewodniczący WRDS, Waldemar Pędziński, zaprezentował wyniki finansowe 19 placówek medycznych w województwie za okres do końca września 2024 roku.

Natomiast Ewa Feszler, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, omówiła zmiany legislacyjne związane z transformacją ochrony zdrowia, w tym kwalifikację szpitali do sieci oraz proces ich konsolidacji. Z kolei Anna Rzemek, dyrektorka podlaskiego oddziału NFZ, podkreśliła, że nakłady na służbę zdrowia systematycznie rosną.

– System ochrony zdrowia jest bardziej złożony, niż się wydaje. Środki dostępne w umowach nie ograniczają się wyłącznie do budżetu naszego oddziału, ale obejmują także dotacje z budżetu centralnego. W tym roku to 5,745 mld zł i obserwujemy stały wzrost tych nakładów – wyjaśniła Anna Rzemek.

Celem posiedzenia było wypracowanie stanowiska WRDS, które zostanie przekazane do Rady Dialogu Społecznego. W obradach wzięli również udział m.in. wicewojewoda Paweł Krutul, przewodniczący podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski, starostowie, dyrektorzy szpitali oraz pracownicy służby zdrowia.

Anna Tyszkiewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krystian Guzewicz

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

19 listopada 2024

Powrót na początek strony