Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Białostoccy licealiści z wizytą w urzędzie marszałkowskim

12 kwietnia 2024

Uczniowie klasy patronackiej Wydziału Prawa UwB z III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku zapoznali się ze strukturą i zadaniami realizowanymi przez Województwo Podlaskie. W spotkaniu, które odbyło się w czwartek, 11 kwietnia, uczestniczył marszałek Artur Kosicki.

– Jesteście na drodze przyszłej kariery prawniczej, a urząd marszałkowski zajmuje się przede wszystkim polityką rozwoju, ochrony zdrowia, transportu o zasięgu regionalnym. Wspieramy samorządy niższego szczebla w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Jesteśmy też instytucją zarządzającą środkami europejskimi. Generalizując, odpowiadamy za rozwój całego województwa – powiedział Artur Kosicki.

Co z tym zarządem?

Marszałek nawiązał do niedawnych wyborów samorządowych. Przypomniał, że 30 radnych do sejmiku wybierają obywatele danego regionu w drodze głosowania, natomiast sam zarząd konstytuuje się spośród tej właśnie trzydziestki.

Do urzędu przyszła klasa II a z III LO, będąca klasą patronacką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. O celach tej wizyty opowiedziała ich opiekunka z uczelni dr Justyna Kulikowska-Kulesza.

– Dzisiejsza wizyta tak naprawdę zapoznaje naszych uczniów z tym, jak wygląda samorząd. Przez taką praktyczną wizytę chcieliśmy im pokazać, po co w ogóle mamy samorząd i jak to wygląda na poziomie województwa – mówiła.

Młodzież po urzędzie oprowadziła sekretarz Mirosława Jaroszewicz-Łojewska. O zadaniach realizowanych przez sobie podległych pracowników opowiedziała dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Grażyna Sobecka. Z kolei Andrzej Kozioł z Biura Organizacji i Nadzoru przybliżył strukturę organizacji urzędu oraz jednostek mu podległych, nadzorowanych przez zarząd województwa.

Urząd od kuchni

Zofia Iwaniuk, jedna z uczennic, przyznała, że to bardzo interesujące móc zobaczyć, jak wygląda praca w takim miejscu od środka. Zapewniła, że „spotkanie było bardzo ciekawe i dużo z niego wyniosła”. Natomiast marszałek Kosicki na pytanie o największy problem, jaki na chwilę obecną dostrzega w regionie, odpowiedział, że jest to brak hali widowiskowo-sportowej.

– To obiekt, który powinien istnieć już dawno. Nie tylko pod względem sportowym, ale także organizacji innych eventów na dużą liczbę osób – podkreślił.

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć także promocyjne filmy przygotowane i zaprezentowane przez pracowników Departamentu Polityki Informacyjnej. O stronie internetowej urzędu Podlaskie.eu opowiedziała dyrektor tej komórki Izabela Smaczna-Jórczykowska. Spotkanie zakończyła – owocna i bogata w spostrzeżenia – dyskusja.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

12 kwietnia 2024

Powrót na początek strony