Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Najlepsze podlaskie szkoły średnie: II LO w Białymstoku i „Elektryk”

22 stycznia 2025

Najlepsze podlaskie szkoły średnie: II LO w Białymstoku i „Elektryk” / Fot. Krzysztof Duszyński/UMWP

Według 27. Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” 2025 to właśnie te szkoły wiodą prym na edukacyjnej mapie Podlaskiego: II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej i Technikum Elektryczne im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku. W środę, 22. 01, w Auli Magna Pałacu Branickich odbyło się uroczyste podsumowanie wyników rankingu i uhonorowanie dziesięciu najlepszych liceów i techników w regionie. W uroczystości wzięła udział sekretarz województwa Monika Kondratowicz.

– Ja się cieszę, że młodzi ludzie chcą się uczyć, a wy jesteście tego dowodem. Wiem, że mimo wielu atrakcji, które wokół was są i które z pewnością lubicie, stawiacie na naukę, jesteście ambitni i pracowici. Cieszę się też, że macie takich nauczycieli, którzy ten wasz potencjał potrafią wydobyć i rozwijać – mówiła sekretarz.

Ranking „Perspektywy” od 27 lat stanowi jedno z najbardziej cenionych zestawień edukacyjnych w Polsce, dostarczając uczniom, rodzicom i nauczycielom cennych informacji o jakości kształcenia w szkołach średnich.  Co roku prezentuje tysiąc najlepszych liceów i pięćset najlepszych techników w Polsce. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę m.in. wyniki matur i liczbę laureatów olimpiad wiedzy. W Podlaskiem już kolejny rok prym wiodą: II LO, które w zestawieniu ogólnopolskim zajęło 18. miejsce i Technikum Elektryczne – miejsce 15. w rankingu ogólnopolskim. W pierwszej setce znalazły się także: I LO w Białymstoku (msc. 66), Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej (msc. 88) oraz Technikum Handlowo-Ekonomiczne również z Białegostoku (msc. 81).

Jak podkreślał dyrektor II LO Dariusz Bossowski, na tak wysoki wynik placówki, którą zarządza, składa się wiele czynników.

– Nasza szkoła to nie tylko przygotowanie do matury, ale staramy się, aby ten młody człowiek był wszechstronny. Żeby umiał myśleć krytycznie. Mamy dużo programów międzynarodowych, realizujemy program matury międzynarodowej, uczestniczymy w wiele projektów Erasmusa. Mamy też system pracy z uczniem zdolnym i mamy kadrę, która jest do takiej pracy przygotowana – wymieniał dyrektor.

Przyznał też, że do II LO przychodzi po prostu bardzo zdolna, ambitna i pracowita młodzież.

– Oni chcą się uczyć, chcą studiować, mają plany i je realizują – podsumował.

W tym roku największego awansu w ogólnopolskim zestawieniu dokonało Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. Szkoła poczyniła olbrzymi skok, bo aż o 80 miejsc w porównaniu do roku ubiegłego.

– Jest w szkole euforia, ale zdajemy sobie sprawę, że to nie tylko laury, ale i oczekiwania – mówiła dyrektor placówki Katarzyna Wiszowata-Walczak i dodała, że na zaangażowanie uczniów w naukę ma atmosfera szkoły: – Im lepsza, tym uczniowie chętniej się uczą – podkreślała.

Gratulacje uczniom i nauczycielom przekazał gospodarz miejsca uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko. Zauważył, że na przestrzeni blisko trzech dekad ranking „Perspektyw” stał się niezwykle ważnym wskaźnikiem dla ósmoklasistów i ich rodziców.

A jak wyjaśniał Waldemar Siwiński, twórca polskich rankingów edukacyjnych i założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, wszystko zaczęło się od poszukiwania przez niego „dobrego liceum dla córki”.

– Wtedy to wymyśliłem, a wzorowałem się na amerykańskich rankingach – mówił i dodał, że tego typu zestawienia są bardzo potrzebne, bo dają wiedzę i uczniom i ich rodzicom o poziomie szkół.

A jak wypadły inne podlaskie szkoły średnie można zobaczyć na stronie portalu „Perspektywy”.

W gali uczestniczyli też m.in.: wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim, podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło, dyrektorzy szkół i uczniowie.

Aneta Kursa/Anna Augustynowicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Duszyński

 

Publikujący: Aneta Kursa

22 stycznia 2025

Powrót na początek strony