Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Dialog z młodzieżą jest ważny” – w Białymstoku odbył się pierwszy Okrągły Stół Uczniowski

22 czerwca 2024

Ministra edukacji podaje rękę młodym.

„Dialog z młodzieżą jest ważny” – w Białymstoku odbył się pierwszy Okrągły Stół Uczniowski / Paweł Krukowski

To pilotażowe spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odbyło się w pierwszą wakacyjną sobotę (22.6). Setka podlaskich uczniów ze szkół ponadpodstawowych spotkała się z ministrą Barbarą Nowacką w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego, aby przedstawić postulaty dotyczące zmian w polskiej szkole. Debacie przysłuchiwali się m.in. przedstawiciele władz samorządowych i kuratorium oświaty, a także parlamentarzyści. W spotkaniu uczestniczył również Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym.

Do pierwszego okrągłego stołu zaproszono reprezentacje uczniowskie m.in. z liceów ogólnokształcących, szkół artystycznych, szkół branżowych i techników. Przyjechali ze wszystkich podlaskich powiatów. Jak podkreśliła ministra Nowacka, ta frekwencja cieszy zwłaszcza, że debata o szkole odbywa się w pierwszy dzień wakacji.

– Dla ministerstwa edukacji dialog z młodzieżą jest ważny, bo szkołę kształtujemy dla was. Chcę, abyście jak najwięcej powiedzieli o tym, co chcecie zmienić w polskiej szkole – mówiła Barbara Nowacka, otwierając spotkanie.

Zaznaczyła że, celem ministerstwa edukacji jest taka zmiana, aby młodzież do szkoły „szła z przyjemnością”, a do tego potrzebne jest konsultowanie zmian także (a może przede wszystkim) ze środowiskiem uczniowskim.  

– Chcemy, abyście czuli się tam bezpieczni, wysłuchani i dobrze nauczeni. Druga rzecz to, żebyście z niej wychodzili z wiedzą odpowiadającą wyzwaniom współczesnego świata – dodała. 

Zgłaszane przez młodzież postulaty dotyczyły wielu obszarów m.in. nowoczesnego podejścia do opracowywania treści z różnych przedmiotów – interdyscyplinarności, odciążenia od prac domowych z przedmiotów „niematuralnych”. Rozmawiano też o zmniejszeniu liczby godzin lekcyjnych, których np. w technikach jest około 40 tygodniowo, a wiadomo też, że praca ucznia nie kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem.

 – Paradoksalnie przez liczbę godzin spędzanych w szkole nie mamy czasu się przygotowywać do kolejnych zajęć – mówili uczestnicy.

Wiele postulatów dotyczyło spraw finansowych m.in. dofinansowania zakupu podręczników szkolnych. Poruszono też kwestie przygotowania psychologicznego nauczycieli do wykonywania zawodu, ich szkoleń, ale też zarobków. Uczniowie zwracali również uwagę na przestarzałą, pamiętającą często lata 70. XX wieku infrastrukturę i wyposażenie.

Wszystkie postulaty omówione z ministrą podczas spotkania zostały zapisane i trafią do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Okrągły Stół Uczniowski to pilotażowe spotkanie, które ma otworzyć cykl debat z uczniami z całej Polski.

A dlaczego właśnie Białystok stał się miejscem pierwszego takiego spotkania? Zaproponował je Paweł Zapora, uczeń jednej z białostockich szkół podczas spotkania białostoczan z premierem Donaldem Tuskiem 24 maja. Inicjator wydarzenia w sobotnim spotkaniu oczywiście uczestniczył. Podkreślał, że tak szybka reakcja premiera i ministerstwa edukacji na jego propozycję zaskoczyła go, ale też bardzo ucieszyła.

– To wielka radość, że pani minister wzbudziła w nas nadzieję, że możemy mieć wpływ, że możemy rozpocząć działania, aby stworzyć tę szkołę XXI wieku – dodał.  

Satysfakcji ze spotkania nie krył marszałek Łukasz Prokorym.

– Przede wszystkim wspaniała młodzież, która wie, czego chce i wie, o czym mówi. Znakomicie, że ministerstwo edukacji w tę stronę idzie i chce konsultować właśnie z młodzieżą zmiany, a wszyscy wiemy, że one są niezbędne – podkreślał marszałek. – My wszyscy: rodzice, nauczyciele, uczniowie jesteśmy nimi bardzo zainteresowani, chcemy szkoły nowoczesnej i przyjaznej. Myślę, że to dzisiejsze spotkanie to krok w dobrym kierunku – dodał.  

W spotkaniu uczestniczyli także posłanki Barbara Okuła, Alicja Łepkowska-Gołaś, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Tomasz Klim, Podlaska Kurator Oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

 

Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Dawid Korpacz

22 czerwca 2024

Powrót na początek strony